Rozważasz przygarnięcie psa do swojego domu? Na pewno dokładnie przemyślałeś swoją decyzję, a my – jako miłośnicy wszystkich czworonożnych zwierzaków jesteśmy za adopcją psów ze schroniska. Jednak przygarnięcie zwierzaka to nie taka prosta sprawa. Warto się do niej dobrze przygotować. Jak wygląda adopcja psa ze schroniska? Jak się do niej przygotować?
Jakiego psa chcesz adoptować?
Po pierwsze – dobrze zastanów się nad tym, czego oczekujesz od zwierzaka, którego planujesz przygarnąć. W schroniskach dla psów znajdziesz wiele różnych czworonogów – starszych, młodszych, dużych, małych, z krótką lub długą sierścią i tak dalej. Jednak nie tylko wygląd zwierzaka ma znaczenie. Dobrze zastanów się, jakie masz warunki mieszkaniowe i jaki pies będzie mógł się w nich dobrze odnaleźć.

Pies vs spędzanie wolnego czasu
Na początku zastanów się, czy poszukujesz bardziej leniwego towarzysza, czy może ruchliwego i pełnego energii. Przemyśl swój sposób spędzania czasu i warunki, które panują w Twoim domu i okolicy. Jeśli chcesz, aby pies chętnie towarzyszył Ci w długich wędrówkach, wakacyjnych wyprawach, czy też przejażdżkach rowerowych, poszukaj młodego, energicznego zwierzaka. Jeśli natomiast poszukujesz typowego kanapowego leniwca – postaw na starszego psa.
Pies vs warunki mieszkaniowe
Kolejną ważną kwestią jest także dopasowanie wielkości zwierzaka do miejsca, w którym będzie mieszkać. W kawalerce w bloku zdecydowanie lepiej odnajdzie się niewielkiego rozmiaru psiak, który dodatkowo nie będzie skory do nadmiernego szczekania podczas nieobecności opiekuna, co mogłoby denerwować sąsiadów. Ponadto, na dużego zwierzaka, na przykład w typie kaukaza, w małym mieszkaniu nie będzie po prostu miejsca. Istotna jest także długość sierści – małe psy z krótką sierścią nie powinny mieszkać na dworze. Natomiast pies potrzebujący dużo ruchu na świeżym powietrzu powinien mieć możliwość kilkugodzinnej zabawy w ogródku. Aby spełnić wszystkie potrzeby zwierzaka, ważne jest odpowiednie określenie warunków, które mu zapewnimy. Im lepiej miejsce będzie dostosowane do obecności pupila, tym łatwiej będzie Wam wspólnie funkcjonować.
Pies vs sytuacja finansowa
Istotną kwestią przy planowaniu adopcji psa ze schroniska jest także sytuacja finansowa. Warto pamiętać, że zwierzak może wymagać częstych wizyt u lekarza weterynarii, a w przypadku problemów zdrowotnych – leczenia lub specjalistycznej diety, dopasowanej do jego wymagań. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na tego typu wydatki, zastanów się, czy przygarnięcie psa jest dobrym pomysłem. Zdarzają się także problemy behawioralne, które mogą wymagać konsultacji ze specjalistami. Pamiętaj, że nawet młody, zdrowy psiak może poważnie zachorować – na przykład z powodu ugryzienia kleszcza. Warto więc dbać o regularne badania i odpowiednią profilaktykę przeciwko pchłom i kleszczom, a także o systematycznym odrobaczaniu, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji w postaci chorób pasożytniczych.
Jakiego psa ze schroniska wybrać?
Wiesz już, na co warto zwrócić uwagę podczas wybierania psa ze schroniska. Jest to przede wszystkim temperament zwierzaka, jego potrzeby, jeśli chodzi o ilość aktywności oraz warunki mieszkaniowe, a także Twoja sytuacja finansowa. Jeśli określisz te wszystkie cechy, wybór psa stanie się znacznie łatwiejszy. Musisz jednak pamiętać, że znalezienie idealnego zwierzaka jest często niemożliwe. Zastanów się więc, na jakie kompromisy w zestawie cech „idealnego psa” jesteś gotowy. Z tak przygotowaną bazą informacji o Twoich wymaganiach możesz udać się do schroniska i rozpocząć poszukiwanie swojego psiego towarzysza.
Odwiedź schronisko i poznaj psa
Poszukiwanie psa warto zacząć od schroniska, które znajduje się najbliżej Twojego domu. Być może już tam znajdziesz zwierzaka, spełniającego w pełni wszystkie wymogi i oczekiwania. Jednak jak zabrać się za szukanie odpowiedniego psa w schronisku?

Wybór psa na stronie internetowej schroniska
W obecnych czasach niemal wszystko jest online – również schroniska dla zwierząt mają swoje strony internetowe lub profile w mediach społecznościowych. Można tam znaleźć między innymi ogłoszenia o konkretnych psach do adopcji wraz z opisem i zdjęciami. Często przy poszczególnych zwierzakach znajdują się także dane kontaktowe do pracownika lub wolontariusza, który będzie mógł opowiedzieć o wybranym pupilu więcej, a także podpowie, czy wybrany psiak dobrze odnajdzie się w Twoim domu. Możesz także od razu umówić się na spotkanie – z wolontariuszem lub pracownikiem, ale także z psem. Podczas wspólnego spaceru, pod okiem doświadczonych osób ze schroniska, na pewno zorientujesz się, jak zachowuje się zwierzak i czy będziecie potrafili się dogadać.
Procedura adopcji psa ze schroniska
Na stronach internetowych schronisk często znajduje się także opis procedury adopcyjnej, z którą warto się zapoznać. Zasady adopcji mogą się różnić, w zależności od schroniska, nie ma jednej, uniwersalnej ścieżki, którą należy przejść. W niektórych schroniskach wymagany jest wspólny spacer, zapoznanie się ze zwierzakiem czy też wizyta psa w nowym domu. W innych natomiast wystarczy wypełnić dokumenty i możesz zabrać pupila do siebie niemal od ręki.
Odwiedź okoliczne schronisko
Gdy już sprawdzisz wszystkie informacje na stronie internetowej i porozmawiasz z pracownikiem lub wolontariuszem, czas na pierwszą wizytę w schronisku. Warto przed ostateczną decyzją zobaczyć zwierzaka i jego zachowanie na żywo, aby nie kupować kota w worku – chociaż w tym wypadku raczej psa.
A co, jeśli schronisko nie posiada strony internetowej? Nie pozostaje nic innego jak osobista wizyta w wybranym miejscu i rozmowa z pracownikiem lub wolontariuszem. Podczas takiego spotkania możesz zobaczyć na żywo psiaki, czekające na adopcję i wybrać tego, który najbardziej odpowiada wszystkim wymaganiom.
Zapoznanie z psem
Jeśli schronisko na to pozwala, warto wybranego psa odwiedzić i zabrać na wspólny spacer. Nawet kilka takich spotkań przed adopcją może przynieść pozytywne efekty. Nie tylko poznasz charakter psa i sprawdzisz jego przyzwyczajenia oraz zachowanie na spacerze, ale także pozwolisz zwierzakowi poznać siebie. Zapoznanie z nową rodziną i zbudowanie relacji jeszcze zanim pupil trafi „w obce miejsce” zaowocuje podczas przeprowadzki. Chociaż miejsce, w którym pies się znajdzie będzie całkiem nowe, to przynajmniej ludzie będą już trochę znani. Dzięki temu zwierzak od pierwszych dni poczuje się bezpieczniej.

Jak przygotować się do adopcji psa?
Gdy już wybór zwierzaka masz za sobą, warto odpowiednio przygotować się na przybycie nowego członka rodziny. W tym celu przede wszystkim przygotuj miejsce, w którym pies będzie mógł jeść, spać i odpoczywać. Zadbaj także o odpowiednią wyprawkę.
Wyprawka dla adoptowanego psa
Zanim odbierzesz zwierzaka ze schroniska, musisz kupić kilka niezbędnych rzeczy. Co powinno znaleźć się w wyprawce dla adoptowanego psa?
- Miski – zarówno na jedzenie, jak i na wodę, które będą stały zawsze w tym samym miejscu, do którego pies będzie miał dostęp.
- Jedzenie – karma dla psa, najlepiej taka, którą zwierzak dostawał w schronisku, aby uniknąć problemów żołądkowych. Po jakimś czasie będzie można ją zmienić.
- Miejsce odpoczynku – legowisko, poduszka lub kocyk, które pies będzie mógł uznać za swoją przestrzeń do snu lub wyciszenia się i odpoczynku po zabawie.
- Akcesoria na spacer – smycz o długości minimum 3 metrów, obroża lub szelki, dopasowane do psa, jego wielkości i upodobań.
- Adresówka z Twoim numerem telefonu – przyda się w przypadku, gdy pies ucieknie podczas spaceru lub zagubi się w obcym miejscu.
- Zabawki dla psa – bezpieczne dla zwierzaka, a do tego lekkostrawne przysmaki, które przydadzą się podczas szkolenia psa.
Czas i zaangażowanie w opiekę nad psem ze schroniska
Wyprawka i odpowiednie przygotowanie miejsca dla psa są ważne, jednak równie istotny jest czas, który poświęcisz zwierzakowi i Twoje zaangażowanie. Pierwsze wspólne chwile mogą być trudne, jednak gdy przezwyciężycie problemy, zwierzak odwdzięczy się oddaniem i swoją miłością. Psy ze schronisk często mają przykre doświadczenia i wynikające z nich trudności w kontaktach z człowiekiem. Mimo to, nie możesz się poddać. Jeśli jednak wychowanie psa jest kłopotliwe, a problemy, z którymi boryka się zwierzak są trudne do przezwyciężenia, warto skonsultować się z behawiorystą. Specjalista zbada przyczynę i zaleci postępowanie, które w efekcie przyniesie ulgę zarówno psu, jak i Tobie.