Pchły
Skacze tu, skacze tam...
... pchła po prostu już tak ma!
Poznaj zagrożenie
W Polsce żyje aż 70 gatunków pcheł!
Pchła to maleńki owad, który jest wtórnie bezskrzydły. To znaczy, że w trakcie ewolucji – stracił swoje zdolności latania, jednak wciąż należy do gromady owadów. W tym przypadku owadów krwiopijnych.
Pchły występują w różnych miejscach. Najczęściej są to:
- miejsca bytowania zwierząt
- legowiska
- dywany
Pies lub kot niewychodzący może zarazić się pchłami nie tylko poprzez kontakt z chorym zwierzakiem! Pchły możesz niezauważenie wnieść do domu na swoim ubraniu!
Pchły są bardzo uciążliwe dla pupila i stanowią zagrożenie
dla jego zdrowia
- Podrażniają skórę zwierzęcia wywołując silny świąt.
- Są przyczyną niedokrwistości u zwierząt silnie zarażonych.
- Ich obecność może być przyczyną atopowego pchlego zapalenia skóry (APZS).
- Poprzez przypadkowe połknięcie pchły nasz pupil może zarazić się tasiemcem.
Pchły, jak każdy organizm żywy, przechodzi przez kolejne stadia rozwojowe. Pierwszym z nich są jaja. Dorosła pchła może złożyć w ciągu dnia nawet 50 jaj, które ze zwierzaka spadają do otoczenia. Następnym stadium jest larwa, która następnie przepoczwarza się i w swoim kokonie, w domowym zaciszu może przetrwać nawet kilka miesięcy! Ostatnim stadium rozwoju jest pchła dorosła, która poszukuje żywicieli (m.in. naszych pupili) w celu pobrania krwi.
Cykl rozwojowy pchły
1
Dorosłe samice pcheł składają dziennie na żywicielu OKOŁO 50 JAJ, które spadają do otoczenia.
2
Z jaj wykluwają się larwy.
3
LARWY wytwarzają kokony i przepoczwarzają się. Mogą przetrwać nawet kilka miesięcy w środowisku domowym.
4
Czy wiesz, że...
Pchła w ciągu doby pochłania 20x więcej krwi niż sama waży?
Pchły pasożytują tylko na zwierzętach stałocieplnych. Możemy spotkać się z pchłami psimi, kocimi i ludzkimi. Psy i koty mogą zarażać się swoimi pchłami nawzajem. Pchła naszego pupila może przejść również na człowieka.
Tylko 5% pcheł
znajduje się
na zwierzęciu?
Pchły każdego dnia składają setki jaj. Spadają one z psa lub kota do otoczenia, gnieżdżąc się w szczelinach podłóg, dywanach, legowiskach, kanapach… Zwalczając pchły na zwierzaku pozbywamy się tylko 5% pasożytów. Pozostałe 95% występuje w domu pupila w postaci jaj, larw i poczwarek.
Jak groźne mogą być pchły?
Choroby PRZENOSZONE
przez pchły to m.in.:
- tasiemczyca
- riketsjoza
- tularemia
- wirus białaczki kociej
Choroby WYWOŁANE przez pchły to m.in.
- APZS
- Anemia - u młodych doprowadzają do znacznej utraty krwi co w konsekwencji prowadzi do anemii
Fakty i Mity
Jak dobrze znasz pchły? Kliknij i sprawdź swoją wiedzę!
Jak zabezpieczyć naszego pupila?
FIPREX to polski lek przeciwko pasożytom zewnętrznym – pchłom i kleszczom w postaci kropli do nakrapiania bezpośrednio na skórę czworonoga oraz sprayu. Lek oparty na fipronilu jest bezlitosny dla żerujących na pupilu pasożytów, jednocześnie stosowany zgodnie z zaleceniami dołączonymi w ulotce – jest niskotoksyczny dla zwierząt i jego otoczenia w tym – dla człowieka.
FIPREX
dla kotów i psów, dostępny w sprayu i kroplach spot-on
w 5 rozmiarach dostosowanych do wagi czworonoga
FIPREX DUO to polski lek przeciwko pasożytom zewnętrznym – pchłom i kleszczom. Hamuje także rozwój niedojrzałych postaci rozwojowych pcheł poprzez redukcję ilość jaj, larw i poczwarek w otoczeniu Twojego pupila. Posiada aż dwie substancje czynne: fipronil oraz s-metopren, które stoją na straży zdrowia i dobrego samopoczucia twoich czworonogów!
FIPREX DUO
dla psów, kotów oraz fretek, dostępny w kroplach spot-on
w 5 rozmiarach dostosowanych do wagi czworonoga
Substancja czynna zawarta w kroplach przeciwko pchłom i kleszczom Fiprex, fipronil, tworzy na skórze psa lub kota niewidoczną warstwę ochronną. Dzięki temu preparat zapobiega ponownej inwazji pcheł i kleszczy aż do 4 tygodni.
Działanie produktów z linii Fiprex polega na eliminowaniu większości wgryzionych w skórę psa lub kota kleszczy w ciągu od 24-48 godzin od podania preparatu. Pchły natomiast są zabijane niemal natychmiastowo. Martwe pasożyty spadają ze skóry zwierzęcia lub mogą zostać usunięte przez delikatne strzepnięcie. Fiprex DUO dodatkowo zwalcza jaja, larwy i poczwarki pcheł poprzez hamowanie ich rozwoju.
Pupilove sprawy
Czy wiesz, jakie choroby przenoszą pchły?
Pchły to niewielkie, krwiopijne pasożyty, którymi może zarazić się każdy zwierzak domowy. Nie tylko sprawiają one dyskomfort psu lub kotu, ale mogą być także nosicielami wielu chorób i innych pasożytów.
Pchły u psa – jak pozbyć się intruza z sierści?
Pchły to niewielkie pasożyty, które żywią się krwią. Mimo swoich niewielkich rozmiarów pchły u psa, a także innych zwierząt potrafią być prawdziwym zagrożeniem – przenoszą wiele chorób i mogą być nosicielami
Mój kot nie wychodzi z domu i ma pchły – czy to możliwe?
Pchły nie stanowią jedynie problemu dla kotów bezdomnych, mogą zaatakować także mruczka, który nie wychodzi na zewnątrz… Do mieszkania może przynieść je inny zwierzak, na przykład pies lub opiekun zwierzaka. Pchły u kota