Zauważyłeś małe owady na sierści kota? Oprócz tego Twój mruczek nieustannie się drapie? Niestety, to mogą być pchły!
Co to są pchły?
Pchły to drobne, kilkumilimetrowe owady o mocnych odnóżach, umożliwiających im wykonywanie wysokich skoków i przemieszczanie się na znaczne odległości. Te pasożyty wyposażone w aparat kłująco-ssący żywią się krwią swojej ofiary. Podczas jej pobierania wprowadzają do skóry jad, który powoduje swędzenie, podrażnienie, a niekiedy także silne reakcje alergiczne.
Dorosłe pchły żerują najczęściej na swoim żywicielu. Natomiast jaja oraz wykluwające się z nich larwy rozwijają się głównie w otoczeniu zwierzęcia – na jego legowisku, w dywanach i w szczelinach podłogi. To sprawia, że walka z tymi owadami może być bardzo uciążliwa.
Inwazję pcheł u kota najczęściej wywołują owady z rodzaju Ctenocephalides, zwłaszcza Ctenocephalides felis, czyli kocie pchły. Pomimo swojej nazwy, pasożyty chętnie atakują również psy, ludzi, fretki i ptaki. Nawet koty, które nie wychodzą na zewnątrz, mogą być narażone na kontakt z nimi! Pchła może przenieść się na opiekuna, który miał styczność z innymi zwierzętami, a następnie przeskoczyć na czworonoga, np. podczas głaskania lub wspólnej zabawy.
Jakie objawy może powodować obecność pcheł u kota?
Inwazja pcheł u mruczka powoduje intensywne swędzenie skóry. Ten stan skłania go do częstego i uporczywego drapania, a także wylizywania i wygryzania sierści. Może to prowadzić do powstawania ran, strupów i miejscowych wyłysień na skórze. U wrażliwszych kotów nawet pojedyncze ugryzienie pchły może wywołać silną reakcję alergiczną, objawiającą się powstawaniem rozległych ran na ciele.
Przy silnej inwazji tych pasożytów, dorosłe i ruchliwe pchły można dostrzec gołym okiem. Po rozgarnięciu sierści kota widoczne są ciemnoczerwone punkciki na skórze. Innym znakiem obecności owadów są ich odchody, czyli czarno-czerwone kropki, które po wyczesaniu z sierści kota rozpuszczają się w kontakcie z wodą.
Jak leczyć pchły u kota?
Wykąpanie kota w szamponie przeciwpchelnym nie należy do łatwych zadań. Większość mruczków nie zgodzi się na taki zabieg bez stawiania oporu. Dlatego najlepszą metodą, aby pozbyć się pcheł u kota jest stosowanie kropli aplikowanych na kark. Preparaty zawierające fipronil eliminują dorosłe osobniki bytujące na skórze zwierzęcia.
W walce z pchłami nie można zapominać o jajach, larwach i poczwarkach, które znajdują się w otoczeniu mruczka. Dokładne odkurzenie oraz pranie legowisk, dywanów i podłóg może okazać się niewystarczające. Wówczas warto sięgnąć po preparaty zawierające (s)-metopren, czyli substancję o działaniu jajo- i larwobójczym. Jest ona składnikiem niektórych weterynaryjnych środków, takich jak Fiprex® Duo. Jest to lek przeciwko pchłom i kleszczom u psów, kotów i fretek. Przed użyciem jakiegokolwiek preparatu leczniczego należy zapoznać się z ulotką i przestrzegać zawartych w niej wskazówek.