Większość kotów stroni od wody i kąpieli. Tylko co zrobić, kiedy mruczek się wybrudzi? Sprawdź, jak kąpać kota i czy jest to w ogóle potrzebne!
Czy trzeba kąpać kota?
Koty to zwierzęta, które samodzielnie dbają o swoją higienę, pieczołowicie wylizując wszystkie zanieczyszczenia z sierści. Sprawia to, że na co dzień kąpanie kota (szczególnie niewychodzącego) nie jest potrzebne. Istnieje jednak kilka sytuacji, w której zwierzak może potrzebować takiej pomocy ze strony opiekuna. Umycie domowego mruczka może być konieczne miedzy innymi:
- kiedy kot wybrudzi się substancją, której nie może pozbyć się samodzielnie lub która jest szkodliwa dla jego zdrowia (na przykład smar, klej czy farba),
- w przypadku inwazji niektórych pasożytów skórnych – szczególnie martwych pcheł i ich jaj, które zostają na sierści po zastosowaniu kropel przeciwpchelnych,
- podczas leczenia problemów dermatologicznych wymagających zastosowania leczniczej szamponoterapii,
- w przypadku kotów bezwłosych, u których skóra może być wyjątkowo wrażliwa lub które mają problem z nadmierną produkcją łoju,
- przed wystawą w przypadku kotów hodowlanych.
Jak często kąpać kota?
W przypadku chorób dermatologicznych za pomocą leczniczych szamponów częstotliwość kąpieli dla kota wyznacza lekarz weterynarii. Natomiast zdrowych mruczków nie należy kąpać bez wyraźnej potrzeby, choć taka forma pielęgnacji stosowana co 4-5 tygodni nie powinna zaszkodzić zwierzakowi.
Czym można kąpać kota?
Chcąc wykąpać kota należy najpierw zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki. Najlepszym wyborem w przypadku zdrowego mruczka będzie szampon przeznaczony dla kotów o konkretnym rodzaju sierści. Takie preparaty mają odpowiednie pH, zawierają środki myjące, które nie podrażnią skóry czworonoga i nie pachną tak intensywnie, jak większość kosmetyków dla ludzi. Jednym z rozwiązań są produkty lini DERMATISAN.
Koty wymagające kąpieli leczniczych należy natomiast myć w preparatach zaleconych przez lekarza weterynarii. Poszczególne szampony lecznicze różnić się będą substancjami czynnymi, które będą oddziaływać na skórę mruczka w konkretny sposób.
Jak wykąpać kota?
Wykąpanie kota po raz pierwszy nie jest łatwym zadaniem. Nieprzyzwyczajony do kontaktu z wodą mruczek może zareagować paniką, wyrywać się i drapać przy próbie umycia, dlatego opiekun musi zachować szczególną ostrożność. Przed takim zabiegiem warto obciąć zwierzakowi pazury, by zmniejszyć ryzyko podrapania oraz dokładnie wyczesać sierść, usuwając z niej martwe włosy i możliwie jak najwięcej zabrudzeń. Podczas samej kąpieli należy trzymać kota delikatnie, jednak stanowczo, można też poprosić o pomoc drugą osobę, która unieruchomi zwierzaka na czas zabiegu.
Przed umyciem kota należy umieścić go w wannie lub w dużym zlewie wyłożonym antypoślizgową matą. Nie powinno się wkładać kota do pojemnika z wodą – sierść należy zmoczyć, opłukując ją bieżącą, ciepłą wodą pod małym ciśnieniem, zaczynając od łopatek i kończąc na ogonie. Kotom zazwyczaj nie myje się głowy ani uszu, o ile nie jest to absolutnie konieczne.
Po zmoczeniu sierści kolejnym etapem jest nałożenie szamponu i nałożenie go na sierść delikatnym masażem. Niektóre szampony lecznicze trzeba pozostawić na sierści kota przez kilka minut, natomiast zwykłe, pielęgnacyjne kosmetyki można zmyć od razu, znów polewając kota ciepłą wodą i wykonując masaż usuwający resztki płynu.
Po dokładnym opłukaniu sierści, zwierzaka należy delikatnie wytrzeć ręcznikiem i pozostawić do samodzielnego wyschnięcia. Długowłose koty przyzwyczajone do dźwięku suszarki można dosuszyć chłodnym powiewem.