Zarówno dorosłe psy, jak i szczeniaki, mogą czasami mieć czkawkę. Czy może wskazywać ona na chorobę? Sprawdź, czy jest powód do niepokoju!
Czkawka u psa – co to jest?
Czkawka to mimowolny odruch, który polega na nagłym skurczu przepony i jednoczesnym zaciśnięciu krtani. W efekcie powstaje charakterystyczny, krótki dźwięk i nagłe rozszerzenie brzucha. Podczas czkawki psy mogą lekko podskakiwać z powodu napiętych mięśni oraz wykazywać niepokój spowodowany dyskomfortem.
Dlaczego mają czkawkę?
Czkawka to naturalny odruch, który częściej występuje u szczeniąt niż u dorosłych psów. Młody, jeszcze nie w pełni rozwinięty organizm zwierzaka jest bardziej podatny i wrażliwy na sytuacje wywołujące mimowolne skurcze przepony i charakterystyczne dźwięki.
U szczeniąt ta dolegliwość pojawia się zazwyczaj podczas dużej ekscytacji i energicznej zabawy, którym towarzyszy szybkie nabieranie powietrza. Może być także wywołana łapczywym jedzeniem, gwałtownym piciem wody lub stresującą sytuacją. Nagła zmiana temperatury otoczenia, na przykład wyjście z ciepłego domu na zimne podwórko, również może być przyczyną czkawki u psa.
Czkawka u psiaka może również wskazywać na pewne problemy zdrowotne. Do dolegliwości, które mogą ją powodować, należą między innymi:
- zapalenie płuc i oskrzeli,
- nowotwory płuc oraz przełyku,
- przepuklina przeponowa,
- refluks, wrzody i nowotwory żołądka,
- robaczyca serca wywołana przez nicienie z rodzaju dirofilaria,
- obecność ciała obcego w przewodzie pokarmowym lub tchawicy,
- niektóre schorzenia ośrodkowego układu nerwowego.
Jak postępować, gdy pies ma czkawkę?
Okazjonalna czkawka trwająca kilka minut nie powinna martwić opiekuna. Jeśli pies ma tendencję do niej z powodu łapczywego jedzenia, warto podawać mu pokarm w sposób, który uniemożliwia szybkie połykanie. Doskonałym rozwiązaniem są miski spowalniające jedzenie lub gumowe zabawki na przysmaki.
Powtarzające się lub długotrwałe napady czkawki mogą być niepokojące, zwłaszcza jeśli towarzyszą im inne objawy, takie jak: trudności w oddychaniu, sinienie dziąseł, odruchy wymiotne czy omdlenia. Pies często mający czkawkę powinien zostać dokładnie przebadany przez weterynarza. Lekarz może zlecić badania krwi, USG, RTG oraz echo serca. Po zdiagnozowaniu przyczyny tej dolegliwości, konieczne może być wdrożenie odpowiedniego leczenia, specjalistycznej diety, a w niektórych przypadkach nawet operacji chirurgicznej.