Kleszcze u psów i kotów
Czy to w zimie, czy to w lecie...
... kleszczy masa jest na świecie!
Poznaj zagrożenie
W Polsce żyje aż
19 gatunków kleszczy!
Kleszcze – to roztocza należące do gromady pajęczaków. Żywią się one krwią i chociaż atakują ludzi – najczęściej możemy znaleźć je w sierści naszych domowych pupili. Ukąszenia kleszczy są bezbolesne, a konsekwencje takiego spotkania – mogą być bardzo przykre.
Kleszcze uważane są za jednych z największych roznosicieli groźnych dla ludzi i zwierząt chorób, jakimi są: babeszjoza, borelioza, erlichioza, anaplazmoza. Powodują one wiele konsekwencji zdrowotnych. Najgroźniejsza z chorób u psa — babeszjoza, w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci pupila. Wśród charakterystycznych objawów chorób odkleszczowych wymienia się między innymi apatię, ospałość, brak apetytu, gorączkę i dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie psów i kotów odpowiednimi środkami przeciwko kleszczom.
Cykl rozwojowy kleszczy
Czy wiesz, że cykl rozwojowy kleszczy może trwać od kilku miesięcy do kilku lat? W tym czasie pasożyty te przechodzą przez 3 stadia rozwojowe. Na każdym z nich kleszcz aktywnie żeruje, szukając swojego żywiciela. Jego naturalna śmierć następuje: u samców – po kopulacji, u samicy: po 14 dniach od złożenia jaj.
Pierwszym etapem rozwojowym kleszcza jest larwa. Na tym etapie kleszcz szuka żywiciela po raz pierwszy. Jego ofiarami są kręgowce i ptaki – ale nie tylko, również zwierzęta domowe. To właśnie ich krew staje się pokarmem zapewniającym im możliwość dalszego rozwoju. Najedzone larwy odpadają od swojej ofiary, zapewniając sobie odpowiednie warunki do przeistoczenia się w tzw. nimfę. Larwę łatwo odróżnić od pozostałych form rozwojowych, ponieważ tylko ta postać posiada 3 pary odnóży.
Nimfa to drugi z etapów rozwojowych kleszczy. Jeszcze nie w pełni dojrzały kleszcz po raz kolejny szuka swojego żywiciela, tym razem wśród większych zwierząt: m.in. psów, kotów oraz ludzi. Gdy znajdzie swoją ofiarę, wbija się w jej ciało i karmiąc się krwią – zwiększa swoją objętość.
Najedzony osobnik przeobraża się – tym razem w dojrzałą postać kleszcza. To trzeci i ostatni etap rozwoju pajęczaka. Tym razem jego ofiarami padają ludzie i większe zwierzęta. Na tym etapie – po opuszczeniu żywiciela – samica kleszcza składa jaja, kończąc jednocześnie swój cykl życia.
Czy wiesz, że...
Samica kleszcze występującego w Polsce może zwiększyć masę nawet 200 krotnie?
cały rok!
w zimie?
usunąć kleszcza
z ciała naszych pupili?
cały rok!
w zimie?
wyrwać kleszcza
z ciała naszych pupili?
2. Pewnym ruchem, w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara, należy powoli wyciągnąć pasożyta.
3. Po usunięciu należy czy nie pozostały wbite w skórę fragmenty ciała kleszcza. Jeśli tak wymagana jest wizyta u lekarza weterynarii. Miejsce ukłucia starannie zdezynfekować. Dokładnie umyć ręce.
4. Miejsce ukąszenia obserwować przez kolejne tygodnie. Jeśli wystąpi rumień, obrzęk lub niepokojąca zmiana – należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii.
Czy kleszcze są groźne dla naszego pupila?
Największym zagrożeniem dla naszych PSIjaciół jest BABESZJOZA.
Choroba ta zwana jest inaczej malarią północy lub piroplazmozą. W jaki sposób zwierzę może zarazić się babeszjozą? Do zarażenia zwierzaka dochodzi po ukąszeniu kleszcza łąkowego (Dermacentor reticulatus). To wtedy do jego krwi dostaje się pierwotniak Babesia canis, odpowiadający za babeszjozę. Inną drogą zakażenia chorobą jest transfuzja krwi lub pogryzienie przez chore zwierzę. Do zarażenia nie może dojść przez sam kontakt ze śliną chorych zwierząt.
Babeszjoza może rozwijać się bardzo szybko – ważny jest więc czas postawionej diagnozy. Im szybciej się to stanie, tym większe szanse na skuteczne wyleczenie. Dlatego, zamiast leczyć – zapobiegajmy! Odpowiednia profilaktyka pozwoli uchronić naszych czworonożnych przyjaciół przed zagrożeniami przenoszonymi przez kleszcze.
Pamiętaj, że kleszcze to zagrożenie nie tylko dla zwierząt
Ukąszenie kleszcza może nieść dla człowieka przykre konsekwencje w postaci takich chorób jak:
- borelioza
- odkleszczowe zapalenie mózgu
- anaplazmoza granulocytarna
Jakie są charakterystyczne objawy babeszjozy?
Zwróć uwagę na to, jak Twój zwierzak się zachowuje. Szczególną czujność należy zachować, gdy pojawią się:
- osłabienie, osowienie
- gorączka, bóle mieśni (sen, brak ruchu)
- brak apetytu, wymioty, biegunka
- zmiana koloru moczu zwierzaka
- senność i niechęć do ruchu
Pamiętaj, że wczesne wykrycie choroby może wpłynąć na skuteczność wprowadzanego leczenia!
Co ważne – kleszcza możemy złapać również od naszych domowych zwierząt (kotów oraz psów wychodzących na spacery)! Przenoszone na futrze żywe osobniki – strzepnięte na ziemie bądź przeniesione na inną powierzchnię – będą szukać nowego żywiciela. Dlatego tak istotna jest również profilaktyka po spacerach, pozwalająca na ocenę organoleptyczną futra.
Fakty i Mity
Jak zabezpieczyć naszego pupila?
FIPREX to polski lek przeciwko pasożytom zewnętrznym – pchłom, kleszczom i wszom w postaci kropli do nakrapiania bezpośrednio na skórę czworonoga oraz sprayu. Lek oparty na fipronilu jest bezlitosny dla żerujących na pupilu pasożytów, jednocześnie stosowany zgodnie z zaleceniami dołączonymi w ulotce – jest niskotoksyczny dla zwierząt i jego otoczenia w tym – dla człowieka.
FIPREX DUO to polski lek przeciwko pasożytom zewnętrznym – pchłom, kleszczom i wszołom. Hamuje także rozwój niedojrzałych postaci rozwojowych pcheł poprzez redukcję ilość jaj, larw i poczwarek w otoczeniu Twojego pupila. Posiada aż dwie substancje czynne: fipronil oraz (S)-metopren, które stoją na straży zdrowia i dobrego samopoczucia czworonogów!
dla kotów, psów i fretek, dostępny w postaci kropli spot-on
w 5 rozmiarach dostosowanych do wagi zwierzaka.
Substancja czynna zawarta w kroplach przeciwko pchłom i kleszczom Fiprex, fipronil, tworzy na skórze psa lub kota niewidoczną warstwę ochronną. Dzięki temu preparat zapobiega ponownej inwazji pcheł i kleszczy aż do 4 tygodni.
Działanie produktów Fiprex polega na eliminowaniu większości wgryzionych w skórę psa lub kota kleszczy w ciągu od 24 do 48 godzin od podania preparatu. Pchły są zabijane niemal natychmiastowo. Martwe pasożyty spadają ze skóry zwierzęcia lub mogą zostać usunięte przez delikatne strzepnięcie.
Zadbaj o swojego pupila i zapobiegaj zakażeniom odkleszczowym, które mogą mieć naprawdę poważne konsekwencje!
Pupilove sprawy
Anaplazmoza u psa – objawy, zapobieganie i leczenie
Anaplazmoza u psa to jedna z niebezpiecznych chorób przenoszonych przez kleszcze. Jak objawia się ta choroba i czy można wyleczyć anaplazmozę u psa?
Kleszcze u kota wychodzącego – chroń swojego mruczka!
Kleszcze to krwiopijne pasożyty, które przenoszą wiele niebezpiecznych dla zwierząt chorób. Koty wychodzące są szczególnie narażone na ich inwazję. Jak ochronić pupila przed kleszczami?
Czy nimfa kleszcza u psa jest groźna?
Kleszcze to niebezpieczne i krwiopijne pasożyty, które atakują psy i mogą przenosić liczne choroby pasożytnicze. Jednak co z niedojrzałymi postaciami kleszcza, takimi jak nimfy? Czy są one groźne dla zwierząt? Jak wygląda nimfa kleszcza i czy jest równie niebezpieczna jak dorosły pasożyt? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.