Koty to kochane, ale także bardzo interesujące zwierzaki domowe, których zachowania często są dla ludzi zaskakujące. Pełne zrozumienie mruczków nie jest wcale proste. Czy wiesz, co chce przekazać kot, gdy zrzuca rzeczy z szafek? Ugniatanie łapkami swojego opiekuna, czy też załatwianie się poza kuwetą również mają swoją przyczynę. Co oznaczają takie zachowania kota? Czy powinny nas niepokoić? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego twój kot dziwnie się zachowuje!
Charakterystyczne kocie zachowania
Czy zastanawiasz się czasem, dlaczego kot zachowuje się w dziwny sposób? Różne nietypowe zachowania, które u kotów występują dość często, są odbierane przez opiekunów jako psoty lub zwierzęca złośliwość. Często jednak przyczyną takich sytuacji jest chęć zakomunikowania przez mruczka ważnych kwestii. Warto poznać znaczenie konkretnych kocich zachowań, aby właściwie odczytać przesyłane przez zwierzaka sygnały.

Jakie są dziwne zachowania kotów?
Barankowanie
Czym jest barankowanie? To zachowanie, polegające na uderzaniu czołem. Jest to koci sposób na pokazanie sympatii i zaufania. Często może to być również upominanie się o uwagę, chęć bliższego kontaktu lub zaproszenie do pieszczot i głaskania. Barankowanie to także sposób na oznaczenie człowieka lub innego kota jako swojego towarzysza – poprzez uderzanie czołem mruczek zostawia swój zapach i „znaczy” teren.
Ugniatanie łapkami
Zachowanie to polega na naprzemiennym udeptywaniu łapkami jednego miejsca. Robią to niemal wszystkie koty i, wbrew pozorom, nie jest to nic dziwnego. Takie zachowanie pojawia się wtedy, gdy kot czuje się bezpiecznie i jest zrelaksowany. Skąd się bierze ugniatanie łapkami? Korzeni tego zachowania należy szukać w instynkcie. Malutkie kociaki, ugniatając sutki matki, pobudzają je do wydzielania mleka. Druga przyczyna ugniatania łapkami to chęć pozostawienia zapachu, wydzielanego przez spodnią część łapek, na kolanach opiekuna lub na legowisku. Co zrobić, gdy kot zachowuje się w ten sposób? Takie zachowanie, jeśli mruczek ma dość długie pazury, może być nieco bolesne. Pamiętaj jednak, że oznacza to, że zwierzak czuje się w Twoim towarzystwie bezpiecznie. Jeśli ugniatanie jest wyjątkowo uciążliwe, przerwij je, delikatnie przesuwając kota i głaszcząc go. Jeśli jednak nie sprawia to dyskomfortu, pozwól zwierzakowi oddać się tej czynności.
Ocieranie się pyszczkiem
Jest to kolejne „dziwne” zachowanie kotów, które ma na celu oznaczenie swojego terytorium. Gruczoły zapachowe u kotów umieszczone są nie tylko na łapkach, ale także na bokach pyszczka. Ocierając się głową o człowieka, ściany, meble czy też zabawki jest więc sposobem, na pozostawienie swojego zapachu. Warto jednak pamiętać, że w ten sposób koty oznaczają głównie takie miejsca, które im się podobają i w których czują się wyjątkowo bezpiecznie.

Chowanie się
Jak zapewne wiesz, koty uwielbiają się ukrywać. Mogą to robić w kartonowych pudełkach, przestrzeni za łóżkiem lub w szafie, między ubraniami. Najlepsze kryjówki to takie, z których zwierzak może obserwować to, co dzieje się wokół. Czy to normalne? Jak najbardziej, ale gdy zaczyna występować coraz częściej, warto zastanowić się, czy nie jest to objawem złego samopoczucia kota. Choroba może sprawiać, że mruczek czuje się niepewnie i nie ma ochoty na kontakty z człowiekiem, stąd częstsze chowanie się. Jeśli więc kociak od jakiegoś czasu znacznie częściej spędza czas w ukryciu, warto udać się z nim na kontrolną wizytę do lekarza weterynarii, który oceni jego stan zdrowia.
Zrzucanie rzeczy z półek
To jedno z najczęściej wskazywanych dziwnych zachowań. Dlaczego koty zrzucają przedmioty z szafek i stołu? Zazwyczaj z nudów! Mruczki chcą w ten sposób zwrócić na siebie uwagę swojego opiekuna. Jest to także sposób na poznawania świata oraz doskonała zabawa: najpierw zrzucenie przedmiotu na podłogę, a następnie gonienie toczących się rzeczy po ziemi. Czy da się oduczyć kota takiego zachowania? Nie jest to łatwe, dlatego jeśli mruczek lubi zrzucać i przesuwać różne przedmioty z półek, stołu czy parapetów, pamiętaj, aby usunąć z tych miejsc wartościowe przedmioty. Jeśli całkowicie chcesz wyeliminować takie zachowanie, w miejscach dostępnych dla kota nie powinny znajdować się rzeczy, które zwierzak może zrzucić.

Załatwianie się poza kuwetą
Kuwetkujące koty nie załatwiają się poza swoją kuwetą, żeby zrobić swojemu opiekunowi na złość. Robią to, aby coś zakomunikować – najczęściej silny stres. Może to być związane z dużą zmianą w otoczeniu, jak na przykład zmiana miejsca zamieszkania lub rodziny. Kolejną przyczyną załatwiania się poza kuwetą może być ból, który może towarzyszyć wielu chorobom, na przykład podczas oddawania moczu. Kociak, który odczuwa dyskomfort podczas załatwiania się, może kojarzyć kuwetę z nieprzyjemnym doznaniem i przez to jej unikać. Jeśli więc mruczek nagle zaczął załatwiać się poza wyznaczonym do tego miejscem, jak najszybciej udaj się z nim na wizytę do weterynarza i poproś o wykonanie dokładnych badań kontrolnych.