Włosogłówka (Trichuris vulpis) to pasożytniczy nicień bytujący w jelicie grubym psów i innych psowatych, takich jak lisy i wilki. Może powodować poważne problemy zdrowotne, szczególnie przy silnym zarobaczeniu. Jakie objawy wskazują na włosogłówczycę u psa i jak skutecznie ją leczyć?
Jak wygląda włosogłówka?
Włosogłówka (Trichuris vulpis) to pasożyt należący do nicieni, bytujący w przewodzie pokarmowym psów oraz dzikich psowatych, takich jak lisy i wilki. Ma charakterystycznie wydłużone ciało – przednia część jest bardzo cienka i nitkowata, co umożliwia pasożytowi przyczepianie się do błony śluzowej jelita. Włosogłówki osiągają długość do 7,5 cm, a ich obecność w organizmie psa może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Skąd biorą się włosogłówki u psów?
Do zakażenia włosogłówką dochodzi, gdy pies połknie larwy pasożyta obecne w zanieczyszczonej odchodami glebie, wodzie lub na skażonych przedmiotach. Jaja włosogłówki są wyjątkowo odporne na warunki środowiskowe i mogą przetrwać w glebie nawet kilka lat, stanowiąc trwałe zagrożenie dla zwierząt. Psy najczęściej zarażają się podczas spacerów w miejscach, gdzie przebywały wcześniej inne zakażone zwierzęta.

Jakie są objawy włosogłówki u psa?
Włosogłówki bytujące w jelicie grubym psa przyczepiają się długą nitką do błony śluzowej jelita, co może wywoływać stany zapalne i drobne krwotoki. Silne podrażnienie przewodu pokarmowego towarzyszy także wykluwaniu się larw, które umiejscawiają się w komórkach jelit. Pasożyty odżywiają się krwią, co przy dużym zarobaczeniu prowadzi do anemii, osłabienia zwierzęcia i niedożywienia. Dlatego w przebiegu inwazji włosogłówki u psa można zaobserwować:
- biegunkę (także z domieszką krwi),
- śluz w kale,
- osłabienie,
- wychudzenie,
- odwodnienie,
- pogorszenie wyglądu sierści.
Silna inwazja pasożytów u szczeniąt może także prowadzić do zahamowania wzrostu oraz śmierci zwierzęcia.
Czy można się zarazić włosogłówką od psa?
Włosogłówka u psów może stanowić zagrożenie także dla ludzi. Do zakażenia dochodzi najczęściej przez kontakt z zanieczyszczoną glebą, wodą lub przedmiotami, na których znajdują się jaja pasożyta. Szczególnie narażone są osoby nieprzestrzegające zasad higieny, a także te, które przebywają w miejscach z dużą liczbą psów. U ludzi włosogłówczyca może powodować przewlekłą biegunkę. Larwy tego nicienia mogą też wędrować po narządach wewnętrznych człowieka.

Włosogłówka u psa – leczenie
W przypadku wystąpienia objawów mogących sugerować inwazję włosogłówki u psa konieczne jest wykonanie badania kału. Na tej podstawie lekarz weterynarii zleci odpowiednie leczenie w zależności od stopnia zarobaczenia i stanu zwierzęcia.
Włosogłówka jest stosunkowo odporna na standardowe środki odrobaczające, dlatego skuteczne leczenie może wymagać kilkukrotnego podania preparatów przeciwpasożytniczych. Najczęściej stosowaną substancją jest fenbendazol, który skutecznie eliminuje nicienie. Po zakończonej terapii należy ponownie wykonać badanie kału, aby upewnić się, że pasożyty zostały całkowicie usunięte.
Profilaktyka włosogłówczycy u psów
Każdy pies wychodzący na spacer narażony jest na kontakt z glebą i wodą skażoną jajami i larwami włosogłówki, a przez to na zarobaczenie. Dlatego niezwykle ważne jest profilaktyczne odrobaczanie domowych czworonogów. Regularne podawanie tabletek odrobaczających InPar, zawierających kilka substancji czynnych (prazykwantel, fenbendazol, embonian pyrantelu) pozwala na zwalczenie inwazji najczęstszych pasożytów jelitowych już w początkowych stadiach rozwoju, co zapobiega silnemu zarobaczeniu.
Więcej informacji na temat włosogłówki u psa i kota znajdziesz tutaj: Włosogłówka u psa i kota

Czy można całkowicie wyeliminować ryzyko zakażenia?
Choć całkowite uniknięcie kontaktu z pasożytami jest trudne, regularna profilaktyka i odpowiednia higiena znacząco zmniejszają zagrożenie. Dbając o zdrowie pupila, można uniknąć poważnych konsekwencji włosogłówczycy, takich jak anemia, wyniszczenie organizmu czy problemy trawienne.