Pchły to jedne z najczęstszych pasożytów zewnętrznych atakujących psy. Te mikroskopijne owady nie tylko powodują silny świąd i podrażnienia skóry, ale mogą również przenosić choroby i pasożyty wewnętrzne, takie jak tasiemce. Nie wszystkie sposoby na zabezpieczenie psa przed pchłami będą równie skuteczne! Co stosować na pchły u psa, a czego nie warto próbować?

Dlaczego ochrona przed pchłami jest tak ważna?
Tego jak bardzo uciążliwe dla psa mogą być pchły, nie trzeba nikomu tłumaczyć. Mikroskopijne, ssące krew pasożyty powodują u czworonogów silny świąd i zmiany skórne oraz ciągłe drapanie się i irytację, a jeśli zwierzak podczas wygryzania się połknie pchłę, może też złapać tasiemca… Samica tego owada potrafi dziennie złożyć kilkadziesiąt jaj, dlatego czasem wystarczy zaledwie jedna pchła, by doszło do prawdziwej inwazji! Nic dziwnego więc, że każdy świadomy opiekun psa stara się zabezpieczyć swojego pupila przed takimi pasażerami na gapę. Niestety nie wszystkie polecane w internecie sposoby okazują się równie skuteczne, a niektóre z nich mogą nawet zaszkodzić zwierzakowi.
Pchły mogą powodować poważne problemy zdrowotne u psa, w tym:
- Silne swędzenie i alergie – ślina pcheł może wywoływać reakcje alergiczne, prowadzące do zapalenia skóry.
- Infekcje skórne – nadmierne drapanie może powodować rany i wtórne zakażenia bakteryjne.
- Zarażenie tasiemcem – jeśli pies połknie pchłę, może dojść do zakażenia tasiemcem psim.
- Anemię – w przypadku silnej inwazji, szczególnie u szczeniąt, pchły mogą powodować niedokrwistość.

Czego na pchły nie stosować u psa?
Wśród naturalnych sposobów na pchły wymienia się między innymi kąpanie psa w różnych specyfikach (sok z cytryny, ocet, a nawet fusy z kawy), rozsypywanie na dywanach soli, rozpylanie olejków eterycznych w kątach mieszkania, ustawianie misek z wodą pod włączoną lampą… Niestety stosowanie się do takich rad może nie tylko okazać się nieskuteczne, ale także poważnie zaszkodzić czworonogowi.
Takie środki, jak kawa, ocet czy sok z cytrusów, mogą silnie podrażnić naskórek zwierzaka (uszkodzony już wcześniej przez pasożyty), a także doprowadzić do zatrucia, jeśli nie zostaną dokładnie spłukane z sierści i psiak będzie się wylizywał po kąpieli. Drażniące działanie na skórę i łapy może mieć także sól rozsypana na dywanie, po którym przejdzie pies, natomiast rozpylone po kątach olejki eteryczne będą drażnić czuły węch zwierzaka, a polizane mogą wywołać biegunkę i wymioty. Niska skuteczność takich sposobów i związane z nimi zagrożenia sprawiają, że po prostu nie warto ich stosować. Warto także pamiętać, że tego typu środki nie mają nawet działania profilaktycznego, czyli nie zabezpieczą psa przed złapaniem pcheł na spacerze.
W domu, w którym obecne są zwierzęta, nie należy także stosować silnych chemicznych środków owadobójczych w formie proszku. Takie trucizny bywają toksyczne również dla dzieci!
Najskuteczniejsze sposoby na ochronę psa przed pchłami
Czy kąpiel zabija pchły?
Wykąpanie psa w samej wodzie nie rozwiąże problemu z pchłami. Jednak dobierając odpowiednie, przeznaczone dla zwierząt szampony przeciwpchelne, można znacząco przyspieszyć zwalczanie inwazji pasożytów skórnych.
Szampon na pchły dla psa powinien zawierać delikatne środki myjące i substancje, które wykazują działanie owadobójcze, a równocześnie nie są szkodliwe dla zwierzaka. Kąpiel w szamponie przeciwpchelnym dla psa zabije pchły obecne na sierści czworonoga w danym momencie, może też zmniejszyć ryzyko ponownego złapania pasożytów, jednak nie będzie skuteczna, jeśli w domu obecne jest już gniazdo pcheł. Odstraszające działanie takiego szamponu utrzymuje się zazwyczaj do dwóch tygodni po kąpieli, przez co nie jest to zbyt praktyczny sposób na ciągłe chronienie psa przed pchłami. Należy jednak pamiętać, że permetryna jest trująca dla kotów i nie powinniśmy używać takich środków, jeśli mamy w domu mruczka!

Jak zabezpieczyć psa przed pchłami?
Do najlepszych sposobów na pchły u psa należy stosowanie weterynaryjnych preparatów przeciw pasożytom zewnętrznym. Wśród najpopularniejszych środków znajdują się krople spot-on zakraplane na kark psa, takie jak Fiprex i Fiprex DUO. W ich składzie znajduje się fipronil – substancja, która paraliżuje układ nerwowy owadów i powoduje ich praktycznie natychmiastowe obumarcie. Skład Fiprex DUO uzupełniony został o (s)-metopren, który dodatkowo zwalcza jaja, larwy i poczwarki pcheł, zapobiegając ich rozprzestrzenianiu się po domu i dalszemu rozmnażaniu pasożytów.
Jak stosować krople na pchły u psa?
Krople na pchły u psa Fiprex i Fiprex DUO stosuje się bezpośrednio na kark czworonoga. Wystarczy rozsunąć sierść psa, by odsłonić skórę, umieścić końcówkę tubki lub pipety w odsłoniętym miejscu i ścisnąć ją, by nałożyć preparat. Fipronil znajdujący się w kroplach spot-on dla psów zabezpiecza zwierzaka przed inwazją pcheł przez 8 tygodni – tak samo długo działa (s)-metopren, zwalczający niedojrzałe postaci tych pasożytów. Krople na pchły Fiprex i Fiprex DUO zabezpieczają czworonoga także przed inwazją kleszczy przez 4 tygodnie po aplikacji preparatu, dlatego, by zapewnić pupilowi całkowitą ochronę przed pasożytami skórnymi należy stosować je raz w miesiącu.
Ochrona psa przed pchłami to nie tylko kwestia komfortu, ale także zdrowia zwierzęcia. Domowe sposoby na pchły często okazują się nieskuteczne lub wręcz szkodliwe, dlatego najlepszym rozwiązaniem są sprawdzone preparaty weterynaryjne.