Korzystanie z kuwety to podstawowa umiejętność każdego domowego kota. Tylko jak nauczyć mruczka załatwiania się w wyznaczone miejsce? Sprawdź!
Jak nauczyć kota załatwiania się do kuwety?
Koty instynktownie poszukują odpowiedniego miejsca na zaspokajanie swoich potrzeb fizjologicznych. Najchętniej wybierają podłoża, w których mogą zakopać swoje odchody i mocz, by ukryć ich zapach przed drapieżnikami. Dlatego zapewnienie zwierzakowi sprzyjających warunków to już połowa sukcesu!
Jaka powinna być kuweta dla kota?
By kot nauczył się załatwiać w wyznaczonym miejscu, należy odpowiednio przygotować mu toaletę. Na co zwrócić uwagę?
- Kuweta – powinna być na tyle duża, by kot mógł się obrócić, a wysokość jej boków nie może utrudniać kotu wchodzenia do środka. Do nauki najlepiej posłużą kuwety odkryte, które pozwolą mruczkowi obserwować swoje otoczenie.
- Żwirek – jego rodzaj powinien być dopasowany do preferencji kota. Przy odpowiednio dużej kuwecie można zapewnić zwierzakowi wybór, zapełniając połowę na przykład żwirkiem bentonitowym, a połowę drewnianym. Warto, by żwirek dobrze się zbrylał.
- Ustawienie kuwety – kocia toaleta powinna być umiejscowiona w zacisznym miejscu, by nikt nie przeszkadzał mruczkowi podczas załatwiania się. Najczęściej kuwetę ustawia się w łazience, przy czym trzeba pamiętać o pozostawianiu otwartych drzwi.

Jak zachęcić kota do korzystania z kuwety?
By nauczyć kota korzystania z kuwety, należy uzbroić się w cierpliwość. Niektóre mruczki od razu zapamiętają wskazówki opiekuna, inne mogą potrzebować na to dłuższej chwili. Pamiętaj – karanie kota za wpadki spowoduje jedynie stres, który bywa przyczyną wielu niepożądanych zachowań, w tym także załatwiania się poza kuwetą!
Nauka polega przede wszystkim na wkładaniu kota do kuwety za każdym razem, gdy zwierzak chce się załatwić. Konieczna będzie uważna obserwacja zachowania mruczka – gdy tylko zacznie niespokojnie kręcić się po mieszkaniu, drapać łapką w dywan lub podłogę, pomiaukiwać lub kucać, należy wziąć go na ręce, zanieść do kuwety i zostawić na chwilę samego. Jeśli zwierzak załatwi się w swojej toalecie, warto go pochwalić i nagrodzić przysmakiem lub chwilą zabawy.

Co zrobić, gdy kot nie poszedł do kuwety?
W przypadku wpadki – gdy kot załatwi się w nieodpowiednim miejscu – należy spokojnie posprzątać, nie zwracając uwagi na zwierzaka. Jeśli jest to możliwe, zebrany mocz (na przykład na papierowym ręczniku) lub kał warto umieścić w kuwecie. Pozwoli to kotu zbudować odpowiednie skojarzenia i może znacząco przyspieszyć naukę. Natomiast niewłaściwe, zasikane miejsce należy dokładnie posprzątać, gdyż obecność zapachu moczu będzie zachęcać kota do ponownego skorzystania z tej samej powierzchni.

Dlaczego kot przestał korzystać z kuwety?
Załatwianie się poza kuwetą u kota, który dotychczas nie miał problemu z trafianiem do toalety może być objawem wielu problemów – zdrowotnych lub behawioralnych. Do najczęstszych przyczyn takiego zachowania należą choroby układu moczowego, które powodują ból podczas oddawania moczu, przez co kot zaczyna kojarzyć swoją kuwetę z dyskomfortem i poszukuje innych miejsc do załatwiania się. Dlatego jeśli kot przestał korzystać z kuwety, należy jak najszybciej zabrać go na badania do lekarza weterynarii!