Myślisz, ale jak to – łupież u kota?! Otóż jak najbardziej! To problem, z którym zmagają się nie tylko ludzie, ale też niektóre zwierzęta. W tym właśnie koty. Przekonaj się, co wywołuje ten problem oraz jak z nim walczyć!
Czym jest koci łupież?
Koci łupież to jedna z chorób skóry, która bywa dość zaskakująca dla właścicieli mruczków. Objawia się nadmiernie złuszczającym się naskórkiem, którego płaty osiadają na sierści. Najwięcej śladów pojawia się w okolicach ogona i wzdłuż grzbietu. Często towarzyszy im zaczerwienienie skóry. Niestety to dość dokuczliwa przypadłość, która przyczynia się do nadmiernego linienia oraz rozwoju stanów zapalnych w okolicach, w których występuje. Paradoksalnie skóra w tych miejscach bywa przesuszona, przez co wydzielane są nadmiarowe ilości łoju.
Łupież u kota powstaje, gdy komórki skóry naskórka złuszczają się zbyt szybko i w nadmiarze. Normalnie proces ten jest stopniowy, ale zaburzenia przyspieszają odnowę komórek. Nadmiar martwego naskórka tworzy widoczne, białe płatki na sierści. Koty zmagające się z łupieżem nie tylko linieją, ale też dość intensywnie się drapią, ponieważ dokucza im swędzenie. Z tego względu zwierzę może być rozdrażnione, a przy tym częściej drapać się czy wylizywać dokuczające mu miejsca na skórze.
Warto zaznaczyć, że u niektórych kotów występuje również tzw. łupież miejscowy (ograniczony do jednego obszaru ciała) lub łupież uogólniony (obejmujący większą część skóry). Jeśli płatki naskórka zdają się przemieszczać po sierści – może to być objaw tzw. łupieżu wędrującego, który może wskazywać na obecność pasożyta Cheyletiella blakei.

Najczęstsze przyczyny przyczyny łupieżu u kota
Powstawanie łupieżu u kota może mieć wiele źródeł – od błahych zaniedbań pielęgnacyjnych, przez niedobory żywieniowe, aż po poważne choroby skóry kotów czy schorzenia ogólnoustrojowe. Zrozumienie przyczyn to pierwszy krok do skutecznego leczenia i poprawy stanu skóry kota.
1. Sucha skóra i niekorzystne warunki otoczenia
Zimą, w okresie grzewczym, gdy wilgotność powietrza spada, sucha skóra kota staje się bardziej podatna na pękanie i łuszczenie. Organizm zwierzęcia, próbując zrekompensować odwodnienie skóry, produkuje nadmiar sebum, co może skutkować łupieżem tłustym. W przypadku zaniedbania nawilżenia pomieszczenia pojawia się także swędzenie i ogólny dyskomfort.
2. Nieprawidłowa dieta i niedobory kwasów Omega
Brak kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6 w diecie osłabia barierę ochronną skóry, prowadząc do jej przesuszenia i stanów zapalnych. Zdrowa skóra i lśniąca sierść kota wymagają dobrze zbilansowanego żywienia, bogatego również w cynk, biotynę i witaminy z grupy B.
3. Pasożyty zewnętrzne: pchły, roztocza i Cheyletiella blakei
Pchle zapalenie skóry, świerzbowce, a szczególnie Cheyletiella blakei mogą powodować intensywne łuszczenie naskórka. Ten pasożyt, nazywany „chodzącym łupieżem”, sprawia, że płatki skóry poruszają się po grzbiecie kota – to klasyczny objaw łupieżu wędrującego. Pasożyty te mogą być również przyczyną przewlekłych stanów zapalnych i wtórnych infekcji.
4. Alergie – kontaktowe i pokarmowe
Reakcje uczuleniowe, zwłaszcza alergia pokarmowa i nadwrażliwość na środki czystości lub materiały (np. nowe legowisko), często objawiają się jako alergiczne zapalenie skóry z towarzyszącym łupieżem suchym i świądem.
5. Nadwaga i problemy z higieną
Otyły kot ma utrudniony dostęp do niektórych partii ciała, co skutkuje nagromadzeniem martwego naskórka i łojotoku. Brak prawidłowej pielęgnacji sierści kota prowadzi do pogorszenia kondycji skóry i pojawienia się łupieżu.
6. Długa sierść i zaniedbana pielęgnacja
Koty długowłose są szczególnie narażone na łupież miejscowy, jeśli nie są regularnie szczotkowane. Martwe komórki skóry osadzają się u nasady sierści i mogą prowadzić do podrażnień, stanów zapalnych oraz swędzenia.
7. Stres i zaburzenia behawioralne
Nagłe zmiany w środowisku kota – przeprowadzka, pojawienie się nowego domownika, wizyta u weterynarza – mogą wywołać stres, który z kolei przekłada się na stan zdrowia kota, w tym także kondycję skóry. Stres może nasilać świąd i prowadzić do łupieżu o podłożu psychosomatycznym.
8. Poważniejsze choroby i grzybice
Niektóre schorzenia endokrynologiczne, jak cukrzyca czy niedoczynność tarczycy, osłabiają barierę naskórka i wpływają na jego nadmierne złuszczanie. Z kolei grzybice skóry, np. wywołane przez Microsporum canis, powodują zapalenie skóry, przerzedzenie sierści i uporczywy łupież.
Jak zwalczać łupież u kota?
Tak jak w przypadku właściwie każdego schorzenia, które dotyka Twojego czworonoga, najbezpieczniej udać się do lekarza weterynarii, który oceni stan zwierzęcia. Stwierdzi on, czy na pewno mowa o łupieżu oraz pomoże we wskazaniu przyczyn problemu. To z kolei pozwoli na wdrożenie właściwego leczenia.
Pamiętaj – łupież u kota nie zniknie sam, jeśli jego źródłem jest np. Cheyletiella blakei, grzybica Microsporum canis, czy alergia pokarmowa.
Eliminacja przyczyny problemu
Gdy za rozwojem łupieżu stoją pasożyty, konieczne jest wprowadzenie leczenia. Weterynarz zapewne przepisze specjalne preparaty przeciwpasożytnicze. W przypadku infekcji grzybiczych konieczne bywają doustne lub miejscowe preparaty przeciwgrzybicze.
Kiedy łupież to jeden z objawów alergii, należy ustalić jej przyczyny, po czym, w miarę możliwości, je wykluczyć. Kiedy mowa o alergii pokarmowej, konieczna jest zmiana pożywienia. Czasami pomocna bywa zmiana środowiska, kiedy jeden z obecnych w nim czynników jest alergenem. Weterynarz może zalecić również stosowanie łagodzących preparatów przeciwzapalnych lub przeciwalergicznych.
Jeżeli przyczyną łupieżu jest choroba, taka jak cukrzyca czy zaburzenia hormonalne podstawa to odpowiednie leczenie prowadzone przez lekarza weterynarii. Odkrycie źródła problemu przyczyni się do opanowania objawów i poprawy stanu skóry.
Dieta w walce z łupieżem
Bardzo często niezbędna okazuje się zmiana diety. Podstawa to pożywienie bogate w kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6 korzystne dla zdrowia skóry i sierści. To składniki wpływające na nawilżenie skóry i ograniczenie jej łuszczenia. Gdzie ich poszukiwać? Poza pełnowartościowymi karmami, znajdziesz je np. w oleju rybnym, który dodaje się do jedzenia mruczka. Ponadto zapewnij kotu stały dostęp do świeżej wody, ponieważ nawodnienie stanowi ważny element służący nawilżeniu skóry. Jeśli Twój kot nie przepada za piciem ze swojej miseczki, spróbuj ze zmianą jej miejsca, wymianą naczynia na większe lub zainwestuj w specjalną kocią fontannę, która zachęca wiele kotów do picia.

Domowe sposoby na łupież u kota
Choć łupież u kota najlepiej diagnozuje lekarz weterynarii, istnieje kilka bezpiecznych metod, które możesz wdrożyć samodzielnie w domu – oczywiście jako wsparcie leczenia lub przy łagodnych objawach. Oto sprawdzone domowe sposoby na łupież, które wspomogą zdrowie skóry kota i poprawią jego samopoczucie.
Ważny punkt to regularne szczotkowanie sierści. W ten sposób szybciej usuniesz martwe komórki skóry. Szczotkowanie usprawnia krążenie krwi, co poprawia kondycję skóry oraz sierści. Ponadto zdarza się, że lekarz zaleca kąpiele z użyciem delikatnych, nawilżających szamponów przeciwłupieżowych dla kota oraz odżywek. To metoda, która sprawdzi się tylko w przypadku kotów tolerujących kąpiele!
Szampon dla kota na łupież DERMATISAN z enilkonazolem to znakomity produkt dla psów i kotów ze skłonnościami do łupieżu i grzybiczych stanów zapalnych skóry. Łagodzi, oczyszcza i dba o sierść. To kompleksowa pielęgnacja, którą można stosować zarówno w przypadku występującej infekcji, ale także na co dzień i profilaktycznie, aby nie dopuścić do rozwoju stanu zapalnego.
Jako właściciel kota zmagającego się z łupieżem, zwłaszcza w suchych warunkach klimatyzacyjnych lub grzewczych, zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza. Nawilżacze powietrza z pewnością okażą się cennym wsparciem w utrzymaniu skóry pupila w dobrym stanie. Zatroszcz się również o dobre samopoczucie kota. Zapewnij mu spokojne środowisko oraz wprowadź tak ważną w kocim życiu rutynę.
Przeczytaj więcej: