Kleszcze to krwiopijne pasożyty, które przenoszą wiele niebezpiecznych dla zwierząt chorób. Koty wychodzące są szczególnie narażone na ich inwazję. Jak ochronić pupila przed kleszczami?
Jakie niebezpieczeństwa czekają na kota?
Swobodne spacerowanie po okolicy i zabawa ze zwierzęcymi przyjaciółmi to dla kota prawdziwa radość! Niestety, na nasze mruczki czyha wiele niebezpieczeństw… Są to nie tylko samochody, agresywne psy i broniące terytorium koty, ale także choroby, przenoszone przez inne zwierzęta oraz pasożyty – zarówno te, atakujące wewnątrz organizmu, jak i zewnętrznie, na skórze.
Jak zadbać o zdrowie kota wychodzącego? Przede wszystkim, należy pamiętać o profilaktyce: regularne szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym, odrobaczanie i zabezpieczanie przeciwko pchłom i kleszczom, które również przenoszą niebezpieczne choroby.
Choroby odkleszczowe u kotów
Kleszcze to niebezpieczne pasożyty, które możemy spotkać nie tylko w lesie i na łąkach, ale także w przydomowych ogródkach, parkach i osiedlowych trawnikach. Kot, spacerujący po okolicy, jest narażony na ugryzienie pasożyta przez cały czas!
Kleszcze są trudne do zauważenia w sierści, dlatego opiekun może nie zauważyć, że przyczepiły się do skóry mruczka. Pasożyty te żywią się krwią i mogą powodować anemię, a także szereg chorób, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do śmierci kota.
Jakie choroby przenoszą kleszcze?
- Babeszjoza – choroba wywołana przez pierwotniaki Babesia spp, które atakują czerwone krwinki;
- Anaplazmoza – choroba powodowana przez drobnoustroje Anaplasma spp, atakujące płytki krwi;
- Borelioza – choroba, za którą, podobnie jak u ludzi, odpowiadają krętki Borrelia burgdorferi;
- Zakaźna anemia kotów (FIA) – choroba wywołana przez Mycoplasma haemofelis.
Jakie są objawy chorób odkleszczowych u kota?
Główne objawy chorób, przenoszonych przez kleszcze to silne osłabienie, wysoka gorączka, brak apetytu i anemia. Przenoszone przez kleszcze bakterie i pierwotniaki często atakują różne narządy kota, przez co doprowadzają do wymiotów i biegunek, również krwawych, a także do żółtaczki i obrzęków.
Większość tych dolegliwości ma u kotów ciężki przebieg, przez co wymaga długotrwałego leczenia, które jest kosztowne, a nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Wiele chorób odkleszczowych kończy się śmiercią mruczka, nawet jeżeli zostały szybko wykryte, a leczenie wdrożone na początku rozwoju zakażenia.
Dlatego tak ważna jest profilaktyka i odpowiednie zabezpieczenie kota przed pchłami i kleszczami.
Jak chronić kota przed kleszczami?
Istnieje wiele sposobów zabezpieczenia kota przed kleszczami. Wśród nich wyróżniamy obrożę, tabletki i krople. Wiele kocich opiekunów wie, że nie wszystkie te metody są dla mruczka bezpieczne. Założenie obroży podczas wspinaczek po drzewach czy przechodzeniu przez ogrodzenie może skończyć się tragicznie. Zahaczenie obrożą o wystający pręt czy gałąź może prowadzić nawet do uduszenia… Drugi sposób – tabletki to rozwiązanie, które działa wewnątrz organizmu kota. Dlatego stosowanie ich nie jest najlepszym wyborem przy problemach z wątrobą, czy żołądkiem.
Krople na kleszcze to jeden z najbezpieczniejszych sposobów na zabezpieczenie kota przed pasożytami zewnętrznymi. Występują w postaci spot-on, do wyciśnięcia bezpośrednio na skórę zwierzaka. Substancje, które znajdują się w preparacie, zabijają kleszcze tuż po wgryzieniu się w skórę, dzięki czemu znacząco zapobiegają zakażeniu chorobami. Jednym z takich produktów są krople na pchły i kleszcze Fiprex dla kota. Ich działanie opiera się na fipronilu, który łączy w sobie wysoką skuteczność w eliminowaniu pasożytów zewnętrznych z niską toksycznością dla zwierzęcia, jego otoczenia oraz dla człowieka. Krople na kleszcze działają na skórze kota do czterech tygodni po podaniu, dlatego w celu zachowania pełnej ochrony, należy pamiętać o ich regularnym stosowaniu.