Zwierzęta domowe mogą przyjmować różne pozycje w trakcie snu. Zachowanie naszego psa lub kota podczas ucinania sobie drzemki może wiele nam powiedzieć o jego aktualnym nastroju. Co oznaczają poszczególne pozycje snu zwierzaka?
Co mówi pozycja snu naszego pupila?
Zwinięty w kłębek, na boku, a może z brzuchem do góry? Sposób, w jaki nasz mruczek lub psiak śpi, zależy od wielu czynników, takich jak: warunki otoczenia, samopoczucie, poziom zmęczenia lub poczucie bezpieczeństwa. Co możemy wnioskować z pozycji, w jakiej nasze pupile układają się podczas snu?
Zwinięcie w kłębek
Schowanie łapek pod ciało, okrycie ogonem i ułożenie głowy do boku to zachowania ułatwiające zwierzęciu utrzymanie ciepła ciała. W chłodniejszym otoczeniu czworonogi często przyjmują właśnie taką pozycję. Zwinięcie się w kłębek może również sygnalizować, że zwierzę nie jest w pełni zrelaksowane i czuje się niepewnie. Taka postawa zazwyczaj nie sprzyja głębokiemu relaksowi, co pozwala zwierzakowi szybko zareagować na zbliżające się zagrożenie podczas drzemki.
Dodatkowo podwinięcie łap chroni delikatny brzuch przed ewentualnym atakiem z zaskoczenia. Oczywiście, nie każdy pupil śpiący w tej pozycji odczuwa zagrożenie lub cierpi na skutek wychłodzenia. Zwinięcie się w kłębek może być również formą lekkiej drzemki przed porą spaceru czy karmienia, czego nasz czworonożny przyjaciel nie chce przegapić.
Leżenie do góry brzuchem
W tej pozycji odpoczywają tylko zwierzęta, które ufają całkowicie swojemu otoczeniu – odsłonięty brzuch jest znakiem, że czują się bezpieczne. Psy lub koty, które lubią być głaskane po brzuchu, również mogą przyjmować tę pozycję, licząc na to, że ich uroczy wygląd przyciągnie uwagę opiekuna i zachęci do okazywania czułości.
Leżenie na boku
Rozciągnięcie się na boku pozwala czworonogowi rozluźnić wszystkie mięśnie i zanurzyć się w głębokim śnie. W takiej pozycji śpią zwierzęta, które czują się całkowicie bezpieczne i mogą pozwolić sobie na pełny relaks. Leżenie na boku może także oznaczać, że psu lub kotu jest za ciepło – odsłonięty brzuch pozwala zwierzakowi ochłodzić się.
Leżenie na Sfinksa
Leżenie na brzuchu z podkulonymi łapami lub z głową opartą na przednich łapach uniemożliwia zwierzakowi wejście w głęboki sen. Pozwala mu jednak szybkie wstawanie z ziemi. Zwierzęta, które chcą się zrelaksować, nie będą przyjmować takiej pozycji – krótka drzemka podczas leżenia na brzuchu jest najczęściej przerwą w czuwaniu.
Główka nakryta łapą
Zakrycie oczu podczas snu pełni u zwierząt taką samą funkcję jak u ludzi – chroni je przed jaskrawym światłem. Zwierzak, który przykrywa łapą swoją głowę lub chowa ją pod pachą, z pewnością będzie wdzięczny, gdy zakończysz nocne czytanie książki, zgasisz światło i również położysz się spać.
Obserwując pozycje snu naszych pupili, możemy lepiej zrozumieć ich potrzeby, stan zdrowia oraz emocje. To cenna wiedza, która pomaga nam lepiej dbać o naszych czworonożnych przyjaciół i zapewnić im odpowiednie warunki do odpoczynku.
Chcesz dowiedzieć się więcej kocich ciekawostek? Koniecznie zajrzyj do naszego kociego zakątka! Nasz portal o psach i kotach oferuje całą masę ciekawych oraz edukacyjnych treści. Poznaj fascynujący świat pupili! Dowiedz się jak zabezpieczyć psa przed pasożytami i jak zadbać o zdrowie kota.