Pierwsza myśl to pchły! A co, jeśli ich nie ma, a mimo to pies się drapie? Przyczyn może być bardzo dużo. Ważne jest, aby dokładnie obserwować zwierzę i zwracać uwagę na wszelkie nietypowe zachowania.
Alergia pokarmowa – częste drapanie
Częste drapanie się psa może być spowodowane alergią pokarmową. Najczęściej uczulające składniki to mięso wołowe, ser żółty oraz mleko. Niestety objawy takiej alergii są trudne do jednoznacznego określenia. Najpopularniejsze z nich to drapanie w okolicy uszu oraz zapalenie w pobliżu oczu i warg. W miejscach o małej ilości sierści można również zaobserwować pokrzywkę. Leczenie czworonoga w takiej sytuacji jest proste, ale długotrwałe. W pożywieniu zwierzęcia należy zidentyfikować czynniki wywołujące negatywną reakcję poprzez stosowanie diety wykluczającej. Wprowadzając do jadłospisu produkty, których pies wcześniej nie jadł i obserwując jego reakcje, można ustalić, kiedy objawy się nasilają, a kiedy ustępują. Bardzo ważne jest, aby ściśle przestrzegać diety, dlatego nie można podawać pupilowi żadnych dodatkowych witamin ani smakołyków.
Alergia kontaktowa
Rzadkim powodem, przez który pies się drapie może być alergia kontaktowa. W tym przypadku uczulenie pojawia się na skutek bezpośredniego kontaktu zwierzęcia z alergenem. Co może zawierać szkodliwe substancje? Może to być legowisko, zabawki, a nawet obroża czy smycz. Twój pies może być także uczulony na proszek do prania albo środki dezynfekujące. Na szczęście taka alergia nie zdarza się często i wystarczy wyeliminować jej źródło, aby pozbyć się problemu.
Zaburzenia psychiczne u zwierzaka
Wielokrotne drapanie się zwierzaka może być związane z zaburzeniami psychicznymi. Zwierzęta, podobnie jak ludzie odczuwają stres w reakcji na nowe i niespodziewane sytuacje. Choć dla nas pewne wydarzenia mogą wydawać się normalne, dla naszych pupili mogą być źródłem stresu. Stany lękowe szczególnie dotykają zwierząt, które w przeszłości doświadczyły złego traktowania. Intensywne drapanie może być wynikiem strachu przed zagrożeniem. Zmiany w otoczeniu mają ogromny wpływ na psychikę czworonogów. Jeśli planujemy dłuższy urlop, podczas którego pies będzie musiał przebywać w innym miejscu, warto zadbać o to, aby miał dostęp do swojego legowiska i zabawek. Z pewnością zapewni mu to większe poczucie bezpieczeństwa.
Jeśli zauważymy, że nasz pupil coraz częściej drapie się do krwi lub wykazuje nietypowe zachowania, niezbędna będzie konsultacja z weterynarzem lub zoopsychologiem.