Alergiczne pchle zapalenie skóry to wyjątkowo uciążliwy problem, z którym boryka się wiele czworonogów. Jak rozpoznać i jak leczyć APZS u psa? Sprawdź!
Czym jest alergiczne pchle zapalenie skóry u psa?
Pchły to pasożyty, które żywią się krwią swojego żywiciela. Podczas żerowania nakłuwają skórę ofiary wyspecjalizowanym aparatem gębowym, przy okazji wstrzykując do niej niewielką ilość swojej śliny. U każdego czworonoga będzie to powodować dyskomfort i podrażnienie skóry, jednak u niektórych psów kontakt ze śliną pchły może wywołać silną skórną reakcję uczuleniową, czyli alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS). W wyniku alergii na ślinę pcheł u psa już po jednym ugryzieniu pasożyta może pojawić się silny, uporczywy świąd, który będzie utrzymywać się nawet przez kilka dni.
Na alergiczne pchle zapalenie skóry narażone są szczególnie psy ze skłonnością do innych problemów dermatologicznych, takich jak atopowe zapalenie skóry czy alergie kontaktowe i pokarmowe.
Jak wygląda uczulenie na pchły u psa?
U psa z alergią na jad pcheł dochodzi do silnej reakcji uczuleniowej prowadzącej do stanu zapalnego. Skóra w miejscu ugryzienia staje się podrażniona i swędząca, dlatego głównym objawem alergicznego pchlego zapalenia skóry u psa jest intensywne drapanie się, wygryzanie i wylizywanie sierści. Ponadto u czworonoga można zaobserwować:
- wyłysienia w miejscu ugryzień pcheł (najczęściej grzbiet i nasada ogona),
- uszkodzenia skóry spowodowane częstym drapaniem się i gryzieniem,
- wtórne infekcje skóry (uszkodzony naskórek staje się podatny na zakażenia),
- brązowe przebarwienia sierści spowodowane ciągłym wylizywaniem się,
- niepokój, nagłe zrywanie się z posłania, rozdrażnienie odczuwanym dyskomfortem.
W przypadku alergicznego pchlego zapalenia skóry u psa nie zawsze można zauważyć inne objawy zapchlenia, takie jak obecność odchodów pcheł na skórze zwierzaka. APZS może bowiem wystąpić nie tylko przy silnej inwazji pasożytów, ale także po pojedynczym ukąszeniu pchły przyniesionej do domu na przykład na sierści kota wychodzącego czy nawet na ubraniu opiekuna, który miał kontakt z obcymi zwierzakami.
Alergiczne pchle zapalenie skóry u psa – leczenie
W przypadku wystąpienia u psa niepokojących objawów, niezbędna będzie wizyta u lekarza weterynarii. Specjalista przeprowadzi dokładny wywiad z opiekunami czworonoga, obejrzy skórę zwierzaka i pobierze z niej próbki, które następnie obejrzy pod mikroskopem. Może również przeprowadzić testy alergiczne wykrywające uczulenie na jad pcheł u psa lub inne badania mające wykluczyć pozostałe przyczyny zmian skórnych.
Leczenie APZS u psa polega na wyeliminowaniu pcheł ze skóry i otoczenia czworonoga. Niezbędne będzie do tego zastosowanie preparatów przeciwpchelnych zawierających substancje o udowodnionym działaniu. Warto, by krople miały w swoim składzie nie tylko fipronil, ale także (s)-metopren, który hamuje rozwój larw i poczwarek pcheł, jeszcze zanim przeobrażą się w formę dorosłą mogącą pobierać krew ze skóry ofiary.
Lekarz weterynarii może także zalecić leczenie łagodzące świąd i podrażnienia skóry – na przykład leki przeciwświądowe w zastrzykach czy kąpiele w leczniczych szamponach lub stosowanie płynów pielęgnacyjnych. Jeśli doszło do wtórnych infekcji skóry, konieczne może być dezynfekowanie ran i podawanie psu antybiotyków.
Jak zapobiegać uczuleniu na pchły u psa?
Alergii na jad pcheł u psa nie można wyleczyć. Jedynym sposobem na zapobieganie reakcji uczuleniowej jest chronienie czworonoga przed ugryzieniami pcheł. Psy cierpiące na alergiczne pchle zapalenie skóry powinny być regularnie zabezpieczane przeciw pchłom za pomocą weterynaryjnych preparatów zawierających fipronil. Środki przeciwpchelne powinny być stosowane u wszystkich zwierzaków mieszkających z psim alergikiem.