Niespokojny sen, smutny wzrok, mniejsza ilość energii, niechęć do spacerów i zabawy, brak apetytu, unikanie opiekunów, lęk, senność… Czy tak właśnie wygląda depresja u psa? Nasze zwierzaki, podobnie zresztą jak ludzie, mogą czuć się w ten sposób, być zakłopotane i smutne. Jakie są przyczyny psiej depresji? Jak pomóc czworonogowi, którego dotknął taki problem? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, czy możesz jakoś zaradzić psim smutkom!
Czy pies może mieć depresję?
Depresja to poważna choroba, która może dotykać nie tylko ludzi, ale także domowe zwierzaki, w tym również psy. Ma to związek z pochodzeniem tych zwierzaków i ich genetyką. Psy są potomkami wilków, dla których najważniejsze jest stado i relacje z jego członkami. Dzikie psy zostały oswojone i mocno związały się z człowiekiem – stado wilków zastąpili więc ludzie. Tak właśnie zwierzaki te stały się najlepszymi przyjaciółmi ludzi. Jednak potrzeba budowania silnych relacji się nie zmieniła, psy odczuwają silne emocje związane z tworzeniem bliskości z ludźmi. Powoduje to także te negatywne odczucia i największe smutki, co z kolei prowadzi do depresji. Choroba ta, podobnie jak u ludzi, może wywoływać prawdziwe cierpienie u psa. Dlatego właśnie nie można jej bagatelizować. Należy także pamiętać, że zwierzaki te są bardzo wrażliwe na negatywne emocje u swojego opiekuna – rozpoznają je i zaczynają wspólnie z człowiekiem odczuwać te smutki, co pogłębia ich złe samopoczucie. Jakie są przyczyny depresji u psa i w jaki sposób objawia się ta choroba u pupila? Co zrobić, aby zwierzak poczuł się lepiej? Odpowiadamy!
Przyczyny depresji u psa
Niestety dokładne przyczyny pojawienia się depresji u psów nie są do końca znane. Prawdopodobnie dużą rolę w chorobie odgrywa serotonina, czyli tak zwany hormon szczęścia. Jej niska aktywność w mózgu sprawia, że zarówno ludzie, jak i psy, mają gorszy nastrój. Przyjemne sytuacje, aktywność i radość sprawiają, że hormon ten zaczyna się wydzielać w większej ilości. Dlatego też można przypuszczać, że do depresji u psa może doprowadzić monotonne środowisko, ale także nagłe i niespodziewane zmiany życiowe.
Co może powodować depresję u psa?
Istnieje wiele przyczyn, które mogą powodować depresję u psów. Jakie sytuacje mogą do tego doprowadzić?
- Samotność i odizolowanie od opiekuna – na przykład w sytuacji, gdy pies przez dłuższy czas przebywa w kojcu lub w przypadku częstego zostawania w domu bez opiekuna, a także jeśli zwierzak ma za mało przyjemnych interakcji z innymi psami. Takie sytuacje mogą sprawiać, że pupil poczuje się samotny, a przez to smutny.
- Nuda i monotonia – może to powodować między innymi niewystarczająca możliwość eksploracji otoczenia, krótkie spacery w tych samych okolicach, zbyt krótka smycz, która ogranicza swobodę i możliwość poznawania nowych miejsc, ale także brak urozmaicenia posiłków, poprzez podawanie karmy tylko i wyłącznie z miski, czy też ograniczanie dostępu do zabawek i gryzaków.
- Brak poczucia bezpieczeństwa – stosowanie kar i krzyk mogą powodować strach i obawy w stosunku do opiekuna. Podobnie działać może brak codziennej rutyny, regularności, nieoczekiwane i ciągłe zmiany w życiu psa.
- Traumy i niewystarczająca socjalizacja – jeśli zwierzak ma za sobą różne traumatyczne przeżycia, które nie zostały przepracowane ze specjalistą, może przeżywać prawdziwy stres, na przykład podczas spacerów lub także w domu, jeśli sytuacja przypomina trudne chwile z przeszłości.
- Nagła zmiana otoczenia – przeprowadzka to stresująca sytuacja zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Jednak w przeciwieństwie do nas, pies nie jest świadomy nadchodzącej zmiany i jest ona dla niego szokująca i bardzo trudna.
- Nowy członek rodziny – zarówno narodziny dziecka, jak i wprowadzenie się innej osoby może powodować stres, niepewność i poczucie zagrożenia. Szczególnie w przypadku pojawienia się dziecka, któremu opiekunowie zaczynają poświęcać dużo czasu, przez co pies może poczuć się odrzucony i osamotniony.
- Utrata bliskiej osoby, opiekuna – zarówno dla ludzi jak i dla psów śmierć to trudne i traumatyczne przeżycie. Jeśli zmarł „ulubiony człowiek” zwierzaka, poczuje on smutek, samotność i niepewność, co może prowadzić do depresji.
- Nowy zwierzak w rodzinie – podobnie jak w przypadku dziecka, gdy w domu pojawi się inny pupil, pies może poczuć, że jego pozycja jest zagrożona, co powoduje agresję, osamotnienie i smutek.
Zwierzęta odczuwają emocje, a depresja u psa to poważny problem, który może prowadzić do prawdziwego cierpienia pupila. Nawet jeśli zaszły pewne zmiany, jak pojawienie się dziecka czy też nowego zwierzaka, warto dbać o odpowiednią ilość interakcji z psem, okazywać mu zainteresowanie, wspólnie spędzać czas i bawić się. Dzięki temu zwierzak nie poczuje się odrzucony, mimo zmian będzie czuł się ważny i doceniany. To właśnie człowiek jest dla psa najlepszym lekarstwem na smutki.
Jak rozpoznać depresję u psa?
Podobnie jak w przypadku ludzi, depresja u psa może powodować wyraźne obniżenie nastroju, zwiększoną drażliwość, ospałość i brak apetytu. Zwierzak może rezygnować z aktywności, które wcześniej sprawiały mu przyjemność i poprawiały nastrój. Wiele można wyczytać także z psiego spojrzenia. Jeśli pupil jest zakłopotany i kręci się po mieszkaniu, nie wiedząc co zrobić, popiskuje i nie chce opuszczać swojego legowiska – to znak, że może dziać się coś niedobrego. Okaż zwierzakowi czułość, poświęć więcej czasu i uwagi, zainicjuj zabawę i wspólne wyjście na spacer. Bądź przyjacielem i wsparciem, którego pupil naprawdę potrzebuje.
Jakie są objawy depresji u psa?
Istnieje wiele objawów depresji u psa. Jakie zachowania zwierzaka powinny zwrócić uwagę opiekuna?
- smutek i obniżenie nastroju,
- niereagowanie na zaproszenie do zabawy,
- niechęć do wychodzenia na spacery,
- agresywne zachowanie w stosunku do ludzi i innych psów,
- brak apetytu, również w stosunku do ulubionych smaczków,
- niespokojny sen w nocy i częste drzemki w ciągu dnia,
- wycofanie, lęk i niepewność.
Oczywiście nie wszystkie objawy muszą wystąpić u każdego zwierzaka. Każdy pies jest inny i inaczej odczuwa dolegliwości związane z chorobą. Warto także pamiętać, że depresja u psa może rozwijać się powoli i powodować kolejne dolegliwości, ale może także pojawić się nagle, w związku ze znaczącą zmianą w życiu czworonoga.
Depresja czy inna choroba?
Wiele objawów depresji u zwierzaka może pojawić się także w przypadku innych dolegliwości. Może to być osłabienie związane z rozwijającą się chorobą, unikanie zabawy ze względu na ból spowodowany kontuzją czy też brak apetytu z powodu zatrucia pokarmowego. Dlatego zawsze należy udać się do lekarza weterynarii, który dokładnie zbada psa i wykluczy wszelkie możliwe problemy zdrowotne. Dopiero po odrzuceniu innych chorób należy zacząć leczenie depresji.
Co zrobić, gdy pies ma depresję?
Psia depresja to przede wszystkim konieczność konsultacji z doświadczonym behawiorystą, który zbada przyczyny wystąpienia dolegliwości i doradzi odpowiedni sposób postępowania ze zwierzakiem. Wśród zaleceń mogą znaleźć się propozycje wprowadzenia zmian w codziennym funkcjonowaniu psa, takie jak wspólne dłuższe spacery w nowych okolicach, wprowadzenie nowych form zabawy, zapewnienie zwierzakowi odpowiedniej ilości spotkań z innymi czworonogami, ale także z ludźmi, czy też zmiana sposobu żywienia pupila.
Jeśli pies z depresją jednocześnie cierpi na silne stany lękowe lub pojawiają się u niego agresywne zachowania, niezbędne może okazać się także wprowadzenie leków – antydepresantów. Leki przeciwdepresyjne u psa zawsze muszą być starannie dobrane przez lekarza weterynarii. Specjalista dobierze nie tylko odpowiednie preparaty, ale także ustali właściwe dawkowanie i częstotliwość podawania leków.