Giardia lamblia to pasożyt atakujący jelita zwierząt domowych i ludzi, stanowiący wyzwanie w leczeniu. Jakie są objawy giardii u psa i jakie metody leczenia giardiozy można zastosować u czworonoga?
Co to jest Giardia lamblia?
Giardia lamblia, znana również jako Giardia intestinalis lub ogoniastek jelitowy, to jednokomórkowy pierwotniak pasożytujący w jelitach ssaków – ludzi oraz zwierząt domowych, takich jak psy i koty. Dorosła forma tego pasożyta ma specjalną przyssawkę, którą przytwierdza się do komórek nabłonka jelit, aby pobrać z nich substancje odżywcze. Giardia lamblia powoduje chorobę zwaną giardiozą lub lambliozą.
Zarażenie giardią następuje po spożyciu cyst znajdujących się w odchodach zarażonych zwierząt lub zanieczyszczonej nimi wody. Cysty giardii są wyjątkowo odporne na warunki środowiskowe – w chłodnej wodzie mogą przetrwać nawet kilka miesięcy, a w kale zarażonych zwierząt pozostają aktywne do 3 tygodni. Mogą także przenosić się na obuwiu, sierści zwierząt oraz osadzać na legowiskach i dywanach.
Objawy Giardii u psa
Z uwagi na szybkie namnażanie się giardii w przewodzie pokarmowym żywiciela, pierwsze objawy giardiozy zwykle pojawiają się już po kilku dniach od zakażenia. Do najczęstszych symptomów należą:
- nawracająca biegunka o smolistej konsystencji i silnym, nieprzyjemnym zapachu,
- wzdęcia i bolesne skurcze brzucha,
- nudności i wymioty,
- odwodnienie.
Zaawansowana lamblioza u psa może prowadzić do niedożywienia, co objawia się utratą masy ciała, osłabieniem oraz pogorszeniem stanu sierści. U szczeniąt zakażenie giardią może powodować poważne zaburzenia rozwojowe, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć z odwodnienia. U dorosłych, zdrowych psów o silnym układzie odpornościowym zakażenie tą chorobą może przebiegać bezobjawowo. Jednakże zwierzęta nadal wydalają cysty, które mogą zakażać inne czworonogi i ludzi.
Jak pozbyć się lamblii u psa?
Aby zdiagnozować giardię u psa, należy przeprowadzić badanie kału. Cysty lamblii są wydalane nieregularnie, dlatego zaleca się zebranie co najmniej trzech próbek w ciągu 5-7 dni.
Po potwierdzeniu lambliozy u psa konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, które polega głównie na podawaniu tabletek zawierających substancję zwalczającą tego pasożyta. Należy również zadbać o higienę i regularnie dezynfekować miejsca, gdzie mogą znajdować się cysty np. miski, koce, legowiska, a także ogród. W trakcie leczenia warto też kilkakrotnie wykąpać psa w specjalistycznym szamponie zaleconym przez weterynarza.
Z uwagi na cykl życiowy giardii, jej leczenie może być długotrwałe i nie zawsze przynosi efekty po pierwszej serii leków. Aby potwierdzić skuteczność terapii, należy ponownie przeprowadzić badanie kału psa. Jeśli w próbce zostaną wykryte lamblie, konieczne będzie powtórzenie leczenia. Warto także pamiętać, że giardia łatwo się rozprzestrzenia, dlatego wszyscy domownicy mający nawet pośredni kontakt z chorym zwierzęciem powinni zostać odrobaczeni.