Kleszcze to dość częsty problem, z którymi zmagają się psy, zwłaszcza wiosną i latem. Jednak nie tylko! Te małe pajęczaki coraz częściej są rozbudzone nawet w chłodnych miesiącach. Ale jak wygląda kleszcz u psa? Jak rozpoznać ten problem? Wyjaśniamy!
Jak wygląda kleszcz u psa?
Psy zawsze zmagają się z tzw. kleszczami twardymi właśnie z twardym pancerzem. U samców pokrywa on cały grzbiet, a u larw, nimf i samic tylko jego część. Kleszcze pozostają na żywicielu tylko przez krótki czas, od tygodnia do dwóch, jednak nie czyni ich to mniej niebezpiecznymi – o tym jednak za chwilę. Musisz wiedzieć, że w Polsce na zwierzętach zwykle bytują kleszcze pospolite i łąkowe. Przed spożyciem krwi są bardzo małe – od 1 do 3 mm, w zależności od gatunku i stadium rozwoju, płaskie, o owalnym lub okrągłym kształcie. Mają też widoczne odnóża (osiem u dorosłych osobników, sześć u larw).
Uwaga! Po spożyciu krwi pajęczak zmienia kolor na jasnoszary, beżowy lub brązowawy, ponieważ jego ciało wypełnia się krwią. Zaczyna przypominać kształtem małą fasolę – staje się wypukłe, wręcz kuliste. Co ważne, krew spożywają tylko samice. Są one brązowe z tarczką w tym samym kolorze. Kiedy znajdą się na zwierzęciu, poszukują samicy w celu kopulacji.
Jak rozpoznać kleszcza u psa?
Kleszcz u psa wypełniony krwią wygląda jak „guzek” na skórze. Możesz go wyczuć podczas głaskania zwierzęcia. W pierwszej chwili kleszcze bywają często mylone z rozmaitymi zmianami skórnymi, jak np. brodawki. Niewielkie kleszcze czasami przypominają brud lub pieprzyk. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby dokładnie przyglądać się wszystkim zmianom, które wydają Ci się nowe. W rozpoznaniu kleszcza może przydać Ci się wiedza, że czasami w okolicy miejsca, gdzie kleszcz u psa się wgryzł, pojawia się zaczerwienienie, a nawet niewielki obrzęk.
Gdzie kleszcz u psa znajduje się najczęściej?
- Za uszami,
- na karku i szyi,
- w pachwinach,
- pod pachami,
- na brzuchu,
- między palcami łap.
Co zrobić, gdy trafisz na kleszcza na skórze psa?
Kiedy odkryjesz, że w skórze Twojego psa znajduje się właśnie kleszcz, musisz się go pozbyć. Jedna z opcji to udanie się do lekarza weterynarii, aby usunął on tego kłopotliwego pasożyta. Możesz również usunąć po samodzielnie. Jak to zrobić? Przede wszystkim potrzebujesz specjalnej pęsety lub przyrządu do usuwania kleszczy. Masz wszystko pod ręką? Zatem do dzieła!
- Złap kleszcza możliwie najbliżej skóry i delikatnie wyciągnij, wykonując ruch prosty lub lekko obracając, w zależności od instrukcji narzędzia.
- Po usunięciu pasożyta zdezynfekuj miejsce wkłucia.
- Obserwuj miejsce ukąszenia i zachowanie psa przez kilka tygodni. W razie niepokojących objawów takich jak apatia, gorączka czy brak apetytu, skontaktuj się z weterynarzem.
Jak uchronić psa przed kleszczami?
Warto mieć świadomość, że kleszcze występują nie tylko w lasach. Żyją także w parkach i na trawnikach (również przydomowych), a przede wszystkim wszędzie tam, gdzie znajdują się dość wysokie trawy. Właśnie dlatego tak ważna jest profilaktyka. Chroń pupila za pomocą specjalnych preparatów przeciwkleszczowych. Dzięki odpowiednim środkom ochronisz psa przed licznymi chorobami przenoszonymi przez te niewielkie pajęczaki.
Dostępne środki to krople aplikowane na skórę, tabletki doustne, spraye i obroże antykleszczowe. Co ważne, właściwą terapię warto rozpocząć jeszcze przed pierwszym dniem wiosny. Zimą kleszcze powinny zapadać w stan hibernacji, jednak przy lekkich zimach potrafią wciąż atakować. Tak naprawdę warto omówić wybór właściwych środków oraz czas ich stosowania z lekarzem weterynarii, który pomoże Ci wybrać rozwiązanie dopasowane do indywidualnych potrzeb Twojego czworonoga.
Przy czym nawet mimo zastosowania odpowiedniej ochrony, regularnie sprawdzaj skórę swojego pupila, zwłaszcza po spacerach w lesie lub na łąkach. Ponadto unikaj wysokiej trawy i zarośli, gdzie kleszcze są szczególnie aktywne. Nowoczesne preparaty są bardzo skuteczne, lecz zawsze istnieje szansa, że pies zostanie zaatakowany przez kłopotliwego pasożyta.
Choroby przenoszone przez kleszcze
Kleszcze są tak groźne, ponieważ przenoszą wiele chorób, które poważnie szkodzą zdrowiu psa. Mogą one wywołać infekcje, ponieważ wprowadzają podczas ukąszenia do organizmu psa bakterie, wirusy, pierwotniaki lub inne mikroorganizmy.
Najczęściej przenoszone przez kleszcze choroby:
Borelioza
Może doprowadzić do przewlekłych problemów ze stawami, sercem i nerkami. Towarzyszą jej gorączka i zmienny apetyt, sztywność, kulawizna, obrzęk stawów, apatia i brak energii.
Babeszjoza (piroplazmoza)
Choroba przenoszona przez pierwotniaka, który niszczy czerwone krwinki. Prowadzi do anemii i uszkodzenia narządów wewnętrznych. Bez leczenia babeszjoza może być śmiertelna! Objawy choroby to gorączka, apatia, osłabienie, brak apetytu, ciemny mocz (barwa kawy), żółtaczka, wymioty i biegunka.
Erlichioza
Atakuje białe krwinki, prowadząc do uszkodzenia szpiku kostnego, problemów z krzepliwością krwi i przewlekłego osłabienia. Objawia się gorączką, brakiem apetytu, krwawieniem (np. z nosa), sińcami na skórze, powiększonymi węzłami chłonnymi, kulawizną i bólami mięśniowymi.
Anaplazmoza
Może prowadzić do poważnych zaburzeń krzepnięcia krwi. Objawy to gorączka, letarg, kulawizna, sztywność stawów, wymioty, biegunka, krwotoki i siniaki.
Wirus kleszczowego zapalenia mózgu
Objawy kleszczowego zapalenia mózgu u psów obejmują gorączkę, apatię i brak apetytu, a w zaawansowanej fazie mogą wystąpić drgawki, problemy z koordynacją ruchową, paraliż (szczególnie kończyn tylnych), dezorientacja, agresja lub inne zmiany w zachowaniu, a także zaburzenia równowagi, takie jak niepewny chód i częste przewracanie się.
Kleszcze to poważne zagrożenie dla psów, ale dzięki regularnym kontrolom, odpowiedniej profilaktyce i szybkiemu działaniu można skutecznie chronić pupila przed ich tym zagrożeniem. W przypadku wątpliwości zawsze warto skonsultować się z weterynarzem.