Każdy pies, bez względu na wiek, potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Szczeniak może być rozrabiaką; pies senior z kolei może wymagać spokoju, odpowiedniej diety czy niekiedy nawet leczenia. Jak zadbać o swojego pupila, który spędził już z nami wiele lat? Odpowiadamy!
Psi senior – jak zadbać o czworonoga?
Wraz z upływem lat, nasi wierni psi towarzysze potrzebują specjalnej opieki. Jako ich opiekunowie musi zrobić wszystko, aby zapewnić im zdrowie, komfort i wysoką jakość życia. Jak sprawić, by psi senior cieszył się dobrą formą i wyjątkowym samopoczuciem mimo upływu lat?
Ogromne znaczenie mają regularne wizyty u weterynarza. Kontrole zdrowia są kluczowe dla starszych psów. Weterynarz będzie monitorować zdrowie psa, co pozwoli na przykład na wczesne wykrycie objawów chorób. Takie wizyty mają również na celu zalecenie odpowiedniego leczenia i pielęgnacji.
Ważne jest także żywienie psa seniora. Mający już kilkanaście lat pies potrzebuje specjalnej diety dostosowanej do jego wieku, aktywności fizycznej i stanu zdrowia. Dieta psa seniora powinna być dostosowana do jego zmieniających się potrzeb zdrowotnych. Żywienie musi uwzględniać niższe zapotrzebowanie na energię, a także ewentualne dolegliwości, jak problemy z trawieniem. Ważne jest także zdrowie stawów oraz utrzymanie prawidłowej masy ciała. Jako opiekun mamy obowiązek dostarczyć psu pełnowartościowego pokarmu, który zawiera odpowiednią ilość białka, tłuszczu, witamin i minerałów, oraz jest łatwostrawny. W przypadku psów starszych z problemami zdrowotnymi warto skonsultować się z weterynarzem w celu doboru odpowiedniej diety dostosowanej do indywidualnych potrzeb psa. Wiele firm oferuje specjalne karmy dla psów seniorów, które zawierają składniki wspierające zdrowie stawów, funkcję nerek oraz utrzymanie prawidłowej masy ciała; zanim jednak podamy zakupiony pokarm dla psa seniora naszemu pupilowi, konieczna będzie konsultacja z lekarzem.orową. To wszystko sprawia, że psi senior potrzebuje szczególnej opieki, która pozwoli mu na dłużej zachować dobre samopoczucie. Tylko jak zadbać o starszego psa?
Częstsze kontrole zdrowia
Każdy opiekun psa powinien przynajmniej raz do roku odwiedzać z pupilem lekarza weterynarii i wykonywać mu profilaktyczne badania. W przypadku psich seniorów przeglądy zdrowia muszą odbywać się znacznie częściej – co najmniej raz na 6 miesięcy. Starszemu psiakowi (nawet temu, który nie wykazuje niepokojących objawów) należy wykonywać badania krwi, które pozwolą wykryć problemy z nerkami czy wątrobą już w początkowym stadium i szybko wdrożyć leczenie, co pozwoli znacząco przedłużyć życie zwierzakowi. Lekarz weterynarii może też zalecić badanie USG, które sprawdzi stan narządów wewnętrznych czworonoga i pozwoli wykluczyć nowotwory, a także badanie RTG kontrolujące zdrowie układu ruchu.
Wybór odpowiedniej diety
Zmniejszona aktywność fizyczna, choroby stawów i spowolniony metabolizm sprawiają, że wiele starszych psów cierpi na nadwagę i utratę masy mięśniowej. Niestety dodatkowe kilogramy poważnie obciążają organizm zwierzaka i zaburzają pracę jego narządów, co zwiększa ryzyko poważnych chorób i przewlekłych stanów zapalnych. Dlatego w przypadku czworonogów, które na starość zaczynają tyć, niezwykle ważna będzie zmiana diety na mniej kaloryczną. Karmy dla starszych psów zawierają mniej tłuszczu, więcej białka stanowiącego budulec dla mięśni, dodatkową dawkę składników mineralnych i witamin, a także więcej włókna, które zapewnia zwierzakowi uczucie sytości.
Podtrzymanie aktywności fizycznej
Każdy starszy pies potrzebuje ruchu – aktywność fizyczna jest niezbędna do utrzymania odpowiedniej kondycji i szczupłej sylwetki. Trzeba jednak pamiętać, że wiele starszych psów cierpi na problemy z układem ruchu lub inne choroby, które zmniejszają tolerancję na wysiłek. Dlatego opiekun starszego psa musi dostosować aktywność do indywidualnych potrzeb pupila, odpowiednio zmniejszając tempo podczas spacerów czy robiąc częste przerwy na odpoczynek. Czworonoga z poważniejszymi problemami z poruszaniem się warto też zabrać na rehabilitację, która podtrzyma sprawność staruszka.
Stymulacja umysłu
Wraz z wiekiem słabnie nie tylko ciało, ale także umysł. U wielu starszych psów zaczyna rozwijać się zespół zaburzeń kognitywnych, czyli psi odpowiednik choroby Alzheimera. Podobnie jak w przypadku ludzi, rozwój tej choroby u psiego seniora można opóźnić, zachęcając psa do wysiłku umysłowego. Do zajęć angażujących psi mózg i zmysły należą między innymi:
- zajęcia z noseworku lub tropienia użytkowego, które polegają na znajdowaniu pochowanych przedmiotów lub ludzi za pomocą węchu,
- regularne powtarzanie prostych komend, które pies dobrze zna,
- rozwiazywanie łamigłówek, szukanie jedzenia w macie węchowej lub podawanie części posiłków w zabawkach do wylizywania.
Dostosowanie domu do potrzeb starszego psa
W przypadku psich seniorów mających problem ze wzrokiem lub z poruszaniem się, niezbędne będzie odpowiednie dostosowanie przestrzeni tak, by ułatwić czworonogowi codzienne funkcjonowanie. Najważniejsze będzie zabezpieczenie śliskich powierzchni – dywanem, wykładziną lub matą antypoślizgową. Jeśli psiak przyzwyczajony jest do spania na fotelu lub kanapie, warto udostępnić mu schodki lub podest, który ułatwi zwierzakowi wchodzenie na ulubione miejsce. Ze względu na słabnący wzrok psa należy też unikać przemeblowania i uważać, by nie stawiać na drodze psa żadnych nowych przeszkód (krzeseł, donic z kwiatami, stolików).
Jesteś opiekunem psijaciela? Zobacz inne artykuły dotyczące codziennej opieki i zdrowia pupila!
Opieka nad psem seniorem – o czym jeszcze warto pamiętać?
Mimo że starsze psy mogą mieć mniej energii niż wcześniej, regularna aktywność fizyczna w formie spacerów, zabaw oraz łagodnych ćwiczeń jest nadal ważna dla utrzymania kondycji fizycznej, mobilności stawów i zdrowia psychicznego. Dodatkowo, jeśli nasz pupil cierpi na problemy ze stawami, ulgę mogą mu przynieść regularne ćwiczenia. Pomocna będzie także dieta oraz suplementacja zalecona przez lekarza.
Starsze psy mogą być bardziej podatne na niskie i wysokie temperatury oraz na inne czynniki środowiskowe. Zapewnienie psu ciepłego miejsca do spania oraz ochrony przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi jest ważne dla jego komfortu i dobrego samopoczucia. Pamiętaj również o tym, że psi senior może potrzebować dodatkowej opieki higienicznej, zwłaszcza jeśli mają problemy ze skórą, sierścią lub stawami. Regularne czyszczenie uszu, szczotkowanie sierści, pielęgnacja pazurów i zębów pomaga utrzymać psa w dobrym stanie.
Dbanie o starszego psa wymaga uwagi, troski i wiedzy na temat specjalnych potrzeb zwierzęcia w podeszłym wieku. Regularna opieka weterynaryjna, dostosowane żywienie, regularna aktywność fizyczna i zapewnienie komfortu to kluczowe elementy zapewniające psu zdrowe i szczęśliwe życie na starość.
Interesują Cię sprawdzone porady na temat pielęgnacji zwierząt? Nasz portal o psach i kotach będzie dla Ciebie prawdziwym źródłem wiedzy. Staramy się poruszać wyłącznie interesujące tematy, które pomogą każdemu opiekunowi zajmować się swoim czworonogiem w odpowiedni sposób. Chcesz wiedzieć, jak pozbyć się z pcheł u psa, lub jaki środek na kleszcze wybrać? Zapraszamy do lektury!
Jedna odpowiedź
Świetny artykuł. Jestem naprawdę szczęśliwy, że znalazłem to miejsce . Wielu autorom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na opisywany temat, ale często tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Chcę wyrazić uznanie za Twoją pracę. Koniecznie będę polecał to miejsce i często odwiedzał, by poczytać nowe posty.