Twój kot prosi o trochę uwagi i pieszczoty, a następnie, zaczyna gryźć ręce? Dlaczego kot gryzie podczas głaskania? Takie zachowanie może mieć kilka różnych przyczyn. Poznaj je, aby prawidłowo odczytać intencje swojego pupila! Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi.
Najpierw pieszczoty, a później gryzienie – czy mój kot jest złośliwy?
Kot podchodzi do człowieka, ociera się o niego głową, kładzie się na kolanach, zaczepia łapą… To jasny sygnał, że twój zwierzak prosi o trochę uwagi, miłości i głaskania. Zdarza się jednak, że w trakcie pieszczot kot zaatakuje rękę swojego opiekuna, drapiąc i gryząc. Nie znaczy to, że mruczek nie miał ochoty na pieszczoty, a raczej, że po prostu zmienił zdanie lub chce coś zakomunikować.
Dlaczego kot gryzie podczas głaskania?
Gryzienie ręki opiekuna w trakcie głaskania może mieć kilka różnych powodów. Aby odpowiednio rozpoznać przyczynę takiego zachowania, należy dokładnie zaobserwować, w jakich okolicznościach kot zaczął gryźć. Może atak nastąpił po dotknięciu konkretnego miejsca lub pieszczoty były zbyt intensywne? Oprócz kontekstu ważna jest także mowa ciała zwierzaka i siła ugryzienia.
Niezdiagnozowany ból lub choroba
Jednym z objawów gryzienia ręki opiekuna podczas głaskania może być ból, który kot odczuwa podczas dotyku chorej części ciała. Może to być niewielka rana na łapie, ale także objaw rozwijającego się stanu zapalnego. Pieszczoty w bolesnym miejscu mogą powodować gwałtowne reakcje kota: dość mocne gryzienie i ucieczka. Ból może pojawiać się nagle – podczas dotyku, szczególnie gdy spowodowany jest urazem w danym miejscu, ale może również nasilać się stopniowo, wraz z rozwojem choroby. Jeśli kot pozwala na pieszczoty na całym ciele, a przy głaskaniu konkretnej części ciała, na przykład ucha, łapy, czy też brzucha, zaczyna atakować, to znak, że czas na kontrolną wizytę u lekarza weterynarii, który sprawdzi możliwe przyczyny bólu.
Pieszczoty niedostosowane do oczekiwań
Koty to niezależne stworzenia, które mają swoje zachcianki i humorki. Prosząc o pieszczoty, zwierzak może mieć ochotę na spokojne i relaksujące głaskanie lub delikatne drapanie za uchem. Człowiek nie zawsze jest w stanie odpowiednio odczytać kocie upodobania… i zaskoczyć mruczka tarmoszeniem i silnym mierzwieniem sierści. Pierwszymi oznakami niezadowolenia będzie nerwowe machanie ogonem i położenie uszu. Jeśli jednak niedelikatne pieszczoty będą trwać dalej, kot może zamanifestować dyskomfort przez gryzienie głaszczącej go ręki. Rozwiązaniem w takim przypadku jest obserwacja zwierzaka i dostosowanie pieszczot do jego reakcji.
Niechęć do pieszczot lub zmiana zdania
Koty nie zawsze mają ochotę na głaskanie. Często, gdy odpoczywają, nie mają ochoty na kontakt z człowiekiem i wolą w spokoju wylegiwać się na swoim posłaniu. Gryzienie ręki, wyciągniętej do głaskania może więc oznaczać, że nie ma on ochoty na pieszczoty. Zdarza się również, że gdy kot prosi o trochę uwagi, ma na myśli krótkie drapanie za uchem. Delikatne ugryzienie ręki to sygnał, że dostał to, czego oczekiwał i teraz chciałby odpocząć w spokoju. Zasada jest dość prosta – jeśli zwierzak sam nie inicjuje pieszczot, nie należy mu ich narzucać. Wstrzymaj się z głaskaniem do czasu, gdy sam o nie poprosi i obserwuj jego reakcje, aby odpowiednio dopasować się do oczekiwań.
Koci sposób na okazanie miłości
Gryzienie podczas pieszczot nie zawsze jest oznaką choroby lub nieodpowiedniego traktowania. Delikatnie podgryzanie ręki w trakcie głaskania może być także oznaką radości, miłości i przywiązania. Lizanie, delikatne szczypanie i skubanie to sposób, w jaki kotki opiekują się swoimi małymi. Jeśli takie zachowania zwierzak przejawia w stosunku do ręki opiekuna, pokazuje w ten sposób swoją sympatię i wdzięczność. Może nie sprawiać nam to przyjemności, dlatego w celu przerwania czułości warto zrobić przerwę w głaskaniu. Na pewno jednak nie warto karać kota za takie zachowanie.
Syndrom „głaskanie-gryzienie”
Chociaż syndrom „głaskanie-gryzienie” jest dość rzadko spotykany u domowych kotów, może on być przyczyną atakowania ręki w trakcie głaskania. Dotyk człowieka powoduje w zwierzaku reakcje obronne, irytację i poczucie zagrożenia, co objawia się gryzieniem. Może to być także spowodowane zbyt długim głaskaniem, dlatego jeśli twój kot zazwyczaj atakuje rękę w trakcie dłuższych pieszczot, warto dawkować mu tę przyjemność i skończyć wcześniej. Lepiej zostawić lekki niedosyt, niż zdenerwować kota. Kluczowa jest dokładna obserwacja zachowania i mowy ciała zwierzaka. Gwałtowne machanie ogonem, odsuwanie głowy czy też stulone uszy mogą świadczyć o pojawiającej się irytacji. Gdy zaobserwujesz takie zachowanie, przerwij pieszczoty i zostaw zwierzaka w spokoju, a unikniesz nieprzyjemnego drapania i gryzienia ręki.
Gryzienie podczas zabawy
Gryzienie nie zawsze musi oznaczać irytację lub dyskomfort. Czasami może to być po prostu element zabawy. Wiele kotów, zwłaszcza młodych, gryzie podczas bawienia się z opiekunem. Ta początkowo nieszkodliwa forma zabawy może przerodzić się w problem, jeśli kot nie nauczy się, że gryzienie człowieka jest niedopuszczalne. Dlatego ważne jest, aby już od pierwszych tygodni uczyć kota właściwych form zabawy. Pomocne w tym mogą być różne zabawki dla kotów oraz regularna, aktywna zabawa.
Dlaczego kot gryzie mnie podczas jedzenia?
Koty są zwierzętami o mocno rozwiniętych zmysłach i mogą być bardzo wybredne jeśli chodzi o jedzenie. Jeżeli Twój kot gryzie podczas karmienia, może to być oznaką, że coś mu w potrawie nie smakuje. Istnieje wiele produktów, których nie powinniśmy podawać kotu, dlatego warto dowiedzieć się czym nie karmić kota. Niektóre mruczki gryzą również swoich właścicieli w ramach „ochrony” jedzenia. Istotne jest więc nauczenie zwierzaka, że podczas jedzenia jest bezpieczny i nie musi się o swoje jedzenie bić. Warto również zajrzeć do naszego wpisu: Dlaczego kot nie chce jeść. Będzie to podpowiedź, jak poradzić sobie ze zwierzakiem, który niechętnie podchodzi do jedzenia.
Stres u kota i problem z gryzieniem
Podobnie jak u ludzi, również koty pod wpływem stresu mogą zachowywać się agresywnie. Gryzienie może być wyrazem frustracji lub strachu. Szczególnie jeśli masz w domu innego zwierzaka, W takiej sytuacji kot może czuć się zagrożony i reagować agresją. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na zachowanie mruczka oraz oznaki stresu u kota i podejmować kroki, aby go złagodzić.