Obcinanie psom pazurów to jeden z wielu obowiązków, których nie można pomijać. Psie pazury są dość mocne – ich przerost może prowadzić do poważnych schorzeń oraz dolegliwości bólowych. Wbrew pozorom, obcinanie psu pazurów wcale nie jest tak trudne, jak się wydaje! Wystarczy wiedzieć, w którym miejscu je obcinać i przyzwyczaić psa do tego zabiegu. W jaki sposób obcinać psom pazury i co sprawi, że ten proces przebiegnie zawsze szybko i sprawnie? Podpowiadamy!
Psie pazury – jak szybko i sprawnie je obciąć?
Niektóre psy samodzielnie ścierają sobie pazury, chodząc po twardym podłożu. Jednak część psiaków nawet mimo długich spacerów może mieć z tym problem. Niestety za długie pazury u psa będą sprawiać zwierzakowi duży dyskomfort. Są także bardziej narażone na złamania, a bardzo zaniedbane mogą nawet zawijać się i boleśnie wbijać w opuszki łap. Dlatego obowiązkiem każdego opiekuna domowego czworonoga jest regularne kontrolowanie długości pazurów pupila i przycinanie ich, jeśli stają się za długie. Tylko jak to zrobić?
Jak obciąć psu pazury?
To zadanie, które można powierzyć lekarzowi weterynarii lub groomerowi. Osoby te zazwyczaj mają duże doświadczenie, dzięki któremu wiedzą, jak przytrzymać zwierzaka i w którym miejscu przyciąć pazur, by nie naruszyć znajdującego się wewnątrz rdzenia. Jednak przy odrobinie wyczucia i cierpliwości opiekun może samemu obciąć psu pazury. Dzięki temu można nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także uchronić czworonoga od niepotrzebnego stresu, jaki wiąże się z wizytą u specjalisty i dotykaniem łap przez obcą osobę.
Jak obciąć psu pazury w domu?
By prawidłowo wykonać to zadanie, należy wiedzieć, jak pazury są zbudowane. Psi pazur od zewnątrz pokryty jest twardą warstwą rogową, która stale rośnie. Stanowi ona ochronę do znajdującego się wewnątrz rdzenia, w którym znajdują się zakończenia nerwowe i naczynia krwionośne. Uszkodzenie rdzenia sprawi zwierzakowi ból i spowoduje silne krwawienie, dlatego obcinać należy wyłącznie twardą, zewnętrzną warstwę.
Część psów posiada jasne pazury – u nich łatwo zauważyć, gdzie kończy się różowy rdzeń. Większy problem mają opiekunowie psów o czarnych pazurach. W takim przypadku należy obcinać psu pazury po małym kawałku, za każdym razem kontrolując, czy odsłoniła się już wewnętrzna, nieco bardziej miękka warstwa.
Czym obcinać pazury psa?
Wiemy już, jak obciąć pazury psa. Kluczowe jest także to, jakich narzędzi trzeba do tego używać. Nie sprawdzą się tutaj nożyczki ani cążki do ludzkich paznokci – konieczny będzie zakup narzędzi przeznaczonych dla psów. Do najpopularniejszych należą obcinaczki i gilotynki. Obcinanie nimi pazurów wymaga precyzji i stabilnego złapania łapy zwierzaka. Trzeba też pamiętać, że obcinaczki i gilotynki z czasem się tępią i zamiast obcinać pazury, zaczynają je zgniatać. Dlatego należy je co jakiś czas wymieniać.
Opiekunowie psów, które źle znoszą przytrzymywanie łap lub czworonogów z bardzo długim rdzeniem mogą też pokusić się o zakup elektrycznego pilnika, który posiada obrotową główkę ścierającą twardy pazur jak szlifierka. Minusem takiego pilnika jest dość głośny dźwięk, do którego jednak można przyzwyczaić zwierzaka. Jak prawidłowo obciąć paznokcie psu elektrycznym pilnikiem? Piłowanie psu pazurów odbywa się stopniowo, dlatego łatwiej jest uniknąć krwawienia.
Jak obciąć pazury psu, który tego nie lubi?
Do obcinania pazurów psa najlepiej jest przyzwyczajać już od szczeniaka. Maluchowi należy co kilka dni oglądać łapki, dotykając kolejno pazurków, a za grzeczne znoszenie tego zabiegu zawsze nagradzać przysmakiem lub zabawą. Większe trudności mogą mieć opiekunowie psiaków, które zostały adoptowane w późniejszym wieku lub w przypadku których nauka nie została przeprowadzona prawidłowo. Najlepszym sposobem będzie przyzwyczajanie do tego psa stopniowo. Na początek można także skorzystać z pomocy wspomnianych wyżej specjalistów.
Psy z natury nie lubią dotykania łap i instynktownie się przed tym bronią, wyrywając je gwałtownie z ręki człowieka lub nawet warcząc i gryząc. W takim wypadku nie należy obcinać psu pazurów siłą – znacznie lepsze efekty da stopniowe oswajanie czworonoga z dotykiem i budowanie pozytywnych skojarzeń. Naukę taką warto zacząć od dotykania łap psa podczas głaskania. Delikatne muśnięcie psiej łapki może sprawić, że zwierzak nie zorientuje się, że było to celowe. Stopniowo należy zwiększać intensywność dotyku, uważając, by nie stresować tym czworonoga, a następnie przejść do krótkiego przytrzymywania łapek.
Gdy zwierzak nie reaguje na taki dotyk, można zacząć dotykanie jego łapek obcinaczką, a następnie połączyć przytrzymanie łapki ze zbliżaniem obcinaczki. Brak reakcji ze strony psa będzie informacją, że można spróbować obciąć psu samą końcówkę pazura. W kolejnych podejściach należy obcinać kolejne kawałki, za każdym razem po obcięciu robiąc przerwę na głaskanie. Takie krótkie ćwiczenia należy powtarzać codziennie, za każdym razem nagradzając psa po skończonej sesji. Jak bezpiecznie obciąć psu pazury? Najlepiej delikatnie, z wyczuciem oraz stopniowo.
Jak często obcinać psu pazury?
Częstotliwość przycinania pazurów u psa zależy od różnych czynników, takich jak aktywność fizyczna psa, rodzaj podłoża, na którym często się porusza, oraz naturalny wzrost pazurów. Ogólnie rzecz biorąc, należy sprawdzać pazury psa regularnie, a jeśli zauważysz, że są one zbyt długie, powinieneś je obciąć.
Dla większości psów zaleca się przycinanie pazurów co 1-2 miesiące. Jednakże niektóre psy mogą wymagać częstszych zabiegów, szczególnie jeśli mają mało aktywny tryb życia lub pazury rosną szybko. Obserwacja swojego pupila ma w tym wypadku kluczowe znaczenie.
Jeśli interesują Cię kwestie związane z opieką nad psem oraz różnymi działaniami pielęgnacyjnymi, to koniecznie odwiedź naszą bazę wiedzy o psach i kotach — źródło sprawdzonych informacji i rzetelnej wiedzy. Poruszamy między innymi takie tematy, jak:
i wiele innych! Lektura naszych artykułów może znacząco ułatwić zajmowanie się czworonogami. Zachęcamy do odwiedzin i czerpania wiedzy właśnie od naszych specjalistów.