Lato to piękna, ale także gorąca pora roku. Niestety, o ile my, ludzie, zazwyczaj cieszymy się z wysokich temperatur, o tyle dla kotów upały mogą być bardzo uciążliwe. Zastanawiasz się, jak rozpoznać, że mruczek męczy się w trakcie gorących dni? Jak pomóc kotu w lecie? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj 3 sposoby na ochronę zwierzaka przed upałem.
Koty są wrażliwe na upały
Zwierzęta domowe, zarówno psy, jak i koty, są wyjątkowo wrażliwe na występowanie wysokich temperatur w lecie. Ich skóra jest zbudowana inaczej, niż u ludzi: nie wydziela ona potu, co sprawia, że znacznie trudniej jest im oddawać ciepło do otoczenia. Zwiększa to u zwierzaków ryzyko wystąpienia udaru cieplnego lub przegrzania.

Jak sprawdzić, czy kotu jest za ciepło?
Do podstawowych objawów przegrzania lub udaru cieplnego u kotów zaliczamy przede wszystkim ciężkie dyszenie, wzrost temperatury ciała, drgawki, zapadanie w letarg, a także nagła lub postępująca utrata kontaktu z otoczeniem. Warto także zwrócić szczególną uwagę na pojawienie się biegunki, wymiotów oraz ślinotoku. Jak pomóc kotu przetrwać lato? Co zrobić, aby nie dopuścić do niebezpiecznego przegrzania lub udaru u zwierzaka?
3 sposoby na ochronę mruczka przed upałem
Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym my, opiekunowie, możemy pomóc kotom w trakcie gorących, letnich dni. Ich zastosowanie znacznie zminimalizuje ryzyko wystąpienia niebezpiecznych powikłań zdrowotnych, a także przyniesie mruczkowi ulgę w trakcie upałów.
1. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie kota
Jednym z największych zagrożeń w trakcie upałów dla kota jest odwodnienie. Te domowe zwierzaki niestety zazwyczaj nie piją dużo wody. Pobierają ją przede wszystkim z pokarmu, a do miski z piciem zaglądają tylko od czasu do czasu. Sprawia to, że są one narażone na odwodnienie, szczególnie w trakcie gorących dni. Co więcej, koty, które żywione są jedynie suchą karmą, pobierają niewielkie ilości wody z pokarmu. Z tego powodu występuje u nich największe ryzyko przegrzania i udaru cieplnego.
Jak zwiększyć ilość wody diecie kota?
Aby zwiększyć ilość wody, którą przyjmuje kot, należy zacząć od przygotowania odpowiednich posiłków, sprzyjających dodatkowemu nawodnieniu. W takim przypadku najlepiej postawić na dobrej jakości mokrą karmę, która może zawierać nawet 80% wilgotności. Możesz również dodawać trochę wody do posiłków i dokładnie je mieszać, aby jeszcze bardziej zadbać o odpowiednie nawodnienie kota.
Oprócz wody przyjmowanej przed kota w pokarmie, ważne jest to, aby mruczek chętnie pił. W tym celu warto rozstawić miski z wodą w różnych miejscach w domu – część z wodą świeżą, a część z odstaną. Dzięki temu zwierzak będzie mógł skorzystać z tej miski, która akurat mu podpasuje. Ciekawym i często przydatnym gadżetem jest też fontanna dla kotów. Świeżo filtrowana woda oraz jej ruch mogą zachęcić kota do picia, a dzięki temu również do lepszego nawodnienia organizmu w trakcie upałów.

2. Zapewnij kotu chłodne miejsce do odpoczynku
Chociaż koty uwielbiają ciepło oraz wygrzewanie się w nasłonecznionych miejscach, latem warto zadbać również o otoczenie, w którym mruczek będzie mógł się schłodzić. W trakcie gorących, letnich dni, możliwość ucieczki przed gorącymi promieniami słonecznymi jest niezwykle istotna. Na szczęście, są sposoby, dzięki którym kot będzie mógł się schłodzić w trakcie upału. Pierwszym z nich jest zapewnienie zwierzakowi dostępu do najchłodniejszego pomieszczenia w domu. Może to być na przykład łazienka, wyłożona kafelkami czy też pokój, w którym wszystkie okna są zasłonięte przed słońcem. Druga opcja to wentylator, który pozwoli schłodzić się zarówno ludziom, jak i kotu. Istnieją również specjalne maty chłodzące, które wypełnione są specjalnym żelem. Pod wpływem nacisku kociego ciała, wydziela on chłód. Warto ułożyć je więc na posłaniu i legowisku kota lub na parapecie, z którego zwierzak lubi oglądać otoczenie.
3. Zadbaj o kocie futro
Może się wydawać, że pielęgnacja sierści nie ma dużego wpływu na odczuwanie przez kota temperatury, jednak warto pamiętać, że to właśnie ona jest barierą, która dzieli skórę od otoczenia. Zaniedbana, skołtuniona i niewyczesana sierść może więc uniemożliwić mruczkowi oddawanie ciepła do otoczenia. Co prawda, większość kotów nie ma problemu z właściwym zadbaniem o swoje futro, jednak zwierzaki długowłose, z gęstym podszerstkiem mogą potrzebować pomocy od swojego opiekuna. Dlatego warto pamiętać o regularnym wyczesywaniu kociej sierści. Dzięki temu pozbędziemy się nadmiaru podszerstka i umożliwimy skórze wymianę ciepła z otoczeniem. Taka pielęgnacja pozwoli także uniknąć tworzenia się kul włosowych w żołądku kota, a w konsekwencji niebezpiecznego zakłaczenia przewodu pokarmowego.

Zagrożeniem są też kleszcze
W lecie należy zadbać nie tylko o odpowiednie nawodnienie i możliwość ochłodzenia się kota, ale także o inne zagrożenia, które czyhają na zwierzaka poza domem. Są nimi między innymi kleszcze, które mogą przenosić wiele niebezpiecznych dla zdrowia i życia zwierzaka chorób. Innym istotnym problemem są pchły u kota, które choć niewielkie, mogą wyrządzić wiele szkód. Dlatego też warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie kota przed pasożytami zewnętrznymi. Jednym ze sposobów ochrony mruczka przed pchłami i kleszczami są krople Fiprex, które podaje się bezpośrednio na skórę zwierzaka. Chronią one kota przed kleszczami przez 4 tygodnie, natomiast przed pchłami przez 8 tygodni.
Jeśli interesuje Cię temat ochrony przed pasożytami zewnętrznymi, przeczytaj również nasz artykuł „Co na kleszcze dla psa i kota”, gdzie dokładnie poznasz różne metody zabezpieczania oraz ich zalety i wady.