Appenzeller to pies pasterski pochodzący z Alp Szwajcarskich. Jest psem średniej wielkości uwielbiającym ruch i górskie wędrówki.
Appenzeller – opis rasy
Appenzeller to pies średniej wielkości o niemal kwadratowej budowie. Wyróżnia się muskularnym ciałem, w którym drzemie wulkan energii. Jego wysokość w kłębie u samców waha się między 52-58 cm. Suki są mniejsze i ich ciało w kłębie osiąga wysokość od 50 do 54 cm. Waga psów tej rasy nie ma określonego standardu, zazwyczaj waha się między 25 a 32 kg. To, co je wyróżnia, to gęsto owłosiony zakręcony ogon, który uroczo zawija nad linią grzbietu.
Psy tej rasy charakteryzują się białą pręgą, która zaczyna się od czubka głowy, biegnie przez pysk, podbródek wzdłuż klatki piersiowej. Łapy oraz czubek ogona również są białe. Appenzeller ma sierść w kolorze czarnym lub brązowym (havana) oraz białe i brązowo-czerwone znaczenia. Wszystko to sprawia, że ich wygląd jednoznacznie kojarzy się ze szwajcarskimi Alpami, pięknymi szczytami oraz iście sielskim klimatem.
Appenzeller ma mocną sierść szorstkowłosą oraz podszerstek. Dzięki temu nie jest mu straszny deszcz, wiatr czy śnieg. Należy do grupy szwajcarskich psów pasterskich. Pozostałe rasy z tej grupy to:
- berneński pies pasterski;
- Entlebucher;
- duży szwajcarski pies pasterski.
Charakter i osobowość Appenzeller – co czyni go wyjątkowym?
Z uwagi na swoje pochodzenie Appenzeller to pies, który nie lubi nudy. Jest zwinny, żywiołowy, uwielbia ruch oraz aktywność na świeżym powietrzu. Psy tej rasy zostały wyhodowane w celu zaganiania bydła oraz pilnowania gospodarstwa. Jest to idealny stróż domu, który jest wierny wobec członków rodziny – wykazuje się nieprzekupną czujnością oraz lojalnością. Do obcych podchodzi nieufnie. Dość charakterystyczny jest jego donośny szczek, który można okiełznać dzięki konsekwentnemu wychowaniu.
Jest również wspaniałym towarzyszem górskich wypraw czy długich spacerów. Appenzeller z największą przyjemnością będzie trenował sporty dla psów, takie jak agility, bieg przy rowerze, dogtrekking, flyball czy frisbee. Dodatkowo jest to pies bardzo inteligentny i chętny do nauki.
Co psy rasy Appenzeller lubią najbardziej?
Appenzeller jest psem, który potrzebuje dużej ilości ruchu. Dlatego podstawą w opiece nad psem tej rasy są codzienne spacery, w tym jeden dłuższy (minimum 40-60 min). Jest to rasa psa, która jest odpowiednia dla osób lubiących aktywny wypoczynek. Beztroskie leżenie na kanapie to zdecydowanie nie jego klimaty. Las, jezioro czy tereny górskie – to miejsca, w których Appenzeller czuje się najlepiej.
Dodatkowo jest to pies, który bardzo lubi pracę umysłową. Warto więc pomyśleć o szkoleniu go m.in. na kursie podstawowego posłuszeństwa.
Zdrowie, żywienie i pielęgnacja psa rasy Appenzeller
Jego zdrowie w dużej mierze zależy od warunków, w których żyje oraz sposobu odżywiania. Wśród najczęstszych chorób psów tej rasy należy wymienić:
- dysplazję stawów biodrowych/łokciowych,
- postępujący zanik siatkówki,
- ektropium,
- entropium,
- rozszerzenie i skręt żołądka.
W związku z tym pies tej rasy oprócz aktywności fizycznej potrzebuje również odpowiedniej diety. Warto zwrócić uwagę na wysokowartościową karmę. Powinna ona dostarczać odpowiednią ilość składników odżywczych, witamin i minerałów, takich jak wapń, fosfor czy witamina D3. Niezwykle ważna jest ilość zjedzonej karmy. Zbyt obfite lub nadmiernie energetyczne pożywienie doprowadzi do otyłości czy nadwagi, która ma negatywny wpływ na zdrowie naszych czworonogów.
Jeżeli chodzi o pielęgnacja sierści, to jest ona niewymagająca. Wystarczy przynajmniej dwa razy w tygodniu wyczesać psa włosianą szczotką o gęstej szczecinie. W okresie linienia najlepiej robić to każdego dnia – usuniemy wtedy martwy włos okrywowy oraz zbędny podszerstek.
Podstawowe informacje o psie rasy Appenzeller
- Długość życia – około 12-14 lat.
- Waga – od 50 kg do 58 kg.
- Rodzaj sierści – krótka, szorstka.
- Charakter – energiczny, żywiołowy, inteligentny, towarzyski, pewny siebie.
- Cena psa rasy Appenzeller – szczeniak z dobrej hodowli może kosztować nawet 4000 zł.
Chcesz poznać więcej ciekawostek i ras psów? Sprawdź koniecznie pozostałe artykuły na naszej stronie!