Pies nie lubi innych psów? Jeśli zmagasz się z takim problemem, musisz pamiętać, że taki zwierzak może stwarzać problemy swojemu opiekunowi… Sprawdź przyczyny tej niechęci i dowiedz się, jak można temu zaradzić.
Z jakiego powodu pies nie lubi innych psów?
Pies, przejawiający niechęć do innych psów, może sprawiać kłopot swojemu opiekunowi zwłaszcza wtedy, gdy jest wobec nich agresywny. Takie zachowanie powoduje nie tylko dyskomfort dla człowieka, ale również duży kłopot dla samego zwierzaka…
Agresja wobec innych psów w większości przypadków wynika ze strachu. Pies, który boi się kontaktu z innymi zwierzętami, może próbować ich odstraszyć, co może objawiać się warczeniem, pokazywaniem zębów, kłapaniem zębami, a nawet atakiem. Niestety, jest wiele potencjalnych przyczyn, dla których pies może odczuwać lęk wobec innych czworonogów. Jakie mogą być źródła tego problemu i jak postępować, gdy pies nie toleruje innych psów?
Nierozpoznana choroba i ból
Agresja wobec innych psów pojawiła się nagle? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest spowodowana bólem lub dyskomfortem związanym z problemami zdrowotnymi. Chory zwierzak może stać się drażliwy i wyraźnie sygnalizować innym psom, że nie chce kontaktu. Może również atakować inne zwierzęta z obawy przed bólem, który może towarzyszyć ewentualnej zabawie. Zmiana zachowania związana z chorobą może skutkować różnymi innymi zmianami w zachowaniu psa, jednak nie zawsze. Dlatego każdego czworonoga, który nagle wykazuje agresję, należy najpierw dokładnie zbadać i sprawdzić dlaczego pies atakuje inne psy.
Zdrowy pies to szczęśliwy pies, dlatego, aby wykluczyć tę przyczynę agresji, należy pamiętać o profilaktycznych wizytach u lekarza weterynarii, regularnym odrobaczaniu oraz zabezpieczaniu przed pchłami i kleszczami!
Traumatyczne doświadczenia z przeszłości
Pies, który doświadczył przemocy od zwierząt, na przykład pogryzienia lub długo przebywał w schronisku, może kojarzyć inne psy z negatywnymi przeżyciami. Czworonogi mogą stanowić dla niego zagrożenie, przed którym musi się bronić. Wyrażając swoje obawy poprzez szczekanie, wyrywanie się na smyczy i pokazywanie zębów, stara się odstraszyć inne psy na spacerze, by unikać ich zbliżania. Tego rodzaju agresja wymaga współpracy z behawiorystą, który pomoże stworzyć psu bezpieczne warunki do spokojniejszego kontaktu z innymi psami.
Nieprawidłowa socjalizacja
Szczenięta zdobywają doświadczenia ze swojego otoczenia i uczą się, co jest dla nich bezpieczne. Brak kontaktów z innymi psami może spowodować niezrozumienie ich zachowań, co z kolei może prowadzić do agresji i zachowań obronnych. Choć ten problem może dotyczyć wszystkich psów, najczęściej występuje u małych czworonogów, które obawiają się psiaków większych od siebie. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy doświadczonego behawiorysty, który zorganizuje spacery socjalizacyjne. Podczas tych spotkań piesek będzie miał okazję zapoznać się z różnymi, przyjaznymi zwierzętami, co pozwoli mu zrozumieć, że nie stanowią one dla niego zagrożenia.
Ochrona zasobów
Obrona jedzenia, posłania, zabawek czy nawet opiekuna przed innymi psami wynika z obaw o utratę tych zasobów. Psy, zwłaszcza te pochodzące ze schronisk, mogą przejawiać takie zachowania, gdy nie miały wcześniej dostępu do tych dóbr i obawiają się ich odebrania. Problem ten może występować również u psów wychowywanych w domu od szczeniaka. W przypadku, gdy pies agresywnie broni zasobów przed innymi psami należy zapewnić mu osobne miejsce odpoczynku i rozdzielać go podczas karmienia. Wielu psów z czasem przystosowuje się do otoczenia i zauważa, że inne psy nie stanowią dla nich zagrożenia. W bardziej skomplikowanych przypadkach konieczne może być skonsultowanie problemu z doświadczonym behawiorystą.
Co robić, gdy pies nie lubi innych psów?
Pies przejawiający agresję nie ma zamiaru dominować nad innymi zwierzakami ani nie jest złośliwy. Jego niechęć do innych psów wynika głównie z uczucia strachu, które może objawiać się próbami ucieczki lub agresywnym zachowaniem. Taki problem może być uciążliwy nie tylko dla opiekuna, lecz także dla samego zwierzaka, który stale się boi.
Jeśli pies czuje niechęć do kontaktu z innymi psami, nie należy zmuszać go do tego. Podobnie jak ludzie, psiaki mogą po prostu nie lubić zabawy lub bliskiego kontaktu z obcymi, co powinno być uszanowane. Jednakże, gdy zwierzak jest agresywny, konieczne jest dokładne zbadanie go, a następnie skonsultowanie się z doświadczonym behawiorystą. Specjalista znajdzie przyczynę problemu i doradzi, jak skutecznie pracować z psem, aby zaczął czuć się pewniej w towarzystwie innych zwierząt.
Zadbaj o swojego zwierzaka i zapewnij mu bezpieczeństwo
Twój pies na spacerze atakuje inne psy? Mamy nadzieję, że ten artykuł pozwolił przybliżyć ci ten problem i pomógł zrozumieć, że pies nie zawsze atakuje z powodu agresji, ale często z powodu strachu lub niepokoju. Jeśli wiesz już, dlaczego pies nie lubi innych psów, łatwiej będzie przeciwdziałać niebezpiecznym zdarzeniom. W zamian za cierpliwość i zrozumienie dostaniesz najwierniejszego przyjaciela, a Twój dom stanie się prawdziwym domem dla Twojego zwierzaka.
Jedna odpowiedź
Mój pies (suczka 25 kg, kundelek, 4 lata), przejawia strach wobec innych psów, chociaż ma swoich ulubieńców, których traktuje inaczej – po przyjacielsku. Od szczeniaczka zawsze miała kontakt z innymi psami, różnych rozmiarów i wieku i nie przejawiała strachu. Wiadomo, że w czasie zabawy zdarzały się np. nadepnięcia, gdzie potrafiła ze skuczeniem przyjść po pomoc do opiekunów.
Strach, taki jak obecnie, pojawił się po którejś cieczce. Nie pozwala się obwąchiwać, nawet przez swoich psich ulubieńców, spuszcza ogon, odwraca się. W stosunku do psów obcych, przy bliskim kontakcie sygnalizuje zębami, że nie chce bliższego kontaktu a gdy jakiś chłopczyk jest bardziej natrętny – potrafi warknąć lub szczeknąć. Nawet cieczka (płodne dni) nie powodują, że zmienia zachowanie.