Badania profilaktyczne psa czy kota to obowiązek każdego opiekuna. Regularne kontrole zdrowia są kluczowe dla zapewnienia długiego i zdrowego życia naszych zwierząt. Wczesne wykrywanie potencjalnych problemów zdrowotnych może zapobiec poważnym schorzeniom oraz umożliwić skuteczniejsze leczenie. Dlaczego regularne kontrole zdrowia są takie ważne? I jak często należy zabierać pupila na przegląd zdrowia?
Dlaczego badania profilaktyczne są takie ważne?
Niektóre choroby występujące u psów i kotów będą objawiać się w wyraźny sposób – zwierzak może dostać biegunki, stracić apetyt, nie mieć ochoty do zabawy. Jednak nie zawsze tak jest! Część dolegliwości może przebiegać bezobjawowo lub wywoła jedynie niewielki dyskomfort, którego czworonóg nie będzie okazywał opiekunowi. W takim przypadku może zdarzyć się, że widoczne objawy pojawią się dopiero wtedy, gdy choroba przybierze już zaawansowane stadium. Do problemów zdrowotnych mogących rozwijać się bez wiedzy opiekuna należą między innymi:
- przewlekła niewydolność nerek,
- kamica moczowa,
- niedoczynność lub nadczynność tarczycy,
- cukrzyca,
- choroby wątroby,
- kardiomiopatie,
- różnego rodzaju nowotwory.
Chory zwierzak będzie oczywiście odczuwał, że z jego organizmem dzieje się coś złego – może czuć szczypanie podczas oddawania moczu, kłucie w boku po jedzeniu czy ból w klatce piersiowej przy większym wdechu powietrza. Niestety nie jest w stanie ani o tym opowiedzieć, ani okazać tego opiekunowi. Niestety brak szybkiego wprowadzenia leczenia może poskutkować tym, że podstępna choroba dokona poważnych, nieodwracalnych zniszczeń w organizmie czworonoga, na przykład doprowadzając do całkowitego zniszczenia nerki czy przerzutów nowotworów. Jedyną możliwością, by zapobiec takiej sytuacji, jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych psom i kotom. Co powinien objąć taki przegląd zdrowia i jak często należy go wykonywać?
Co powinny obejmować badania profilaktyczne psa i kota?
Do podstawowych badań pozwalających sprawdzić, w jakim stanie są narządy wewnętrzne zwierzaka, należą badania krwi i badania moczu. Ich wyniki poinformują specjalistę, czy nie doszło do osłabienia pracy nerek, wątroby, trzustki i jelit. Ewentualne odchylenia parametrów od normy będą wskazaniem do dalszej diagnostyki, która wykaże przyczynę problemów.
Podstawowe badania krwi i moczu nie są jednak wystarczające do upewnienia się, że czworonóg jest całkowicie zdrowy – nie wykryją w 100% wszystkich chorób. Dlatego profilaktykę warto uzupełnić o bardziej precyzyjną diagnostykę, szczególnie w przypadku psów i kotów w podeszłym wieku. Wśród badań profilaktycznych, które może zalecić lekarz weterynarii, znajduje się echo serca, badanie USG jamy brzusznej oraz badanie krwi rozszerzone o dodatkowe parametry.
Częstotliwość badań profilaktycznych u psa i kota
To, jak często należy zabierać pupila na przegląd zdrowia, zależy od kilku czynników. Zalecana częstotliwość podstawowych badań krwi i moczu wynikać będzie przede wszystkim z wieku czworonoga:
- psy i koty rosnące – raz na pół roku (badania pozwolą wykryć ewentualne choroby wrodzone i wady rozwojowe),
- psy i koty dorosłe – raz na rok (u tych zwierząt ryzyko chorób przewlekłych jest stosunkowo niskie),
- psy i koty powyżej 7 roku życia – raz na pół roku (starzejący się organizm staje się podatny na problemy zdrowotne).
Oczywiście zalecenia te dotyczą wyłącznie zwierząt, u których nie występują żadne niepokojące objawy. Wszelkie zmiany w zachowaniu powinny być od razu konsultowane z lekarzem weterynarii – nawet jeśli pojawią się zaledwie tydzień po przeglądzie zdrowia.
U starszych psów i kotów oprócz profilaktycznych badań krwi i moczu należy także wykonywać szersze badania, które obejmą USG, dodatkowe parametry krwi (szczególnie dotyczące tarczycy) oraz echo serca. Takie badania nie muszą być jednak wykonywane co roku, a ich częstotliwość ustala lekarz weterynarii, w oparciu o potrzeby, jakie ma Twój psi czy koci senior. serca. Takie badania nie muszą być jednak wykonywane co roku, a ich częstotliwość ustala lekarz weterynarii.
Ile kosztują badania profilaktyczne zwierząt?
Cena podstawowego badania krwi i moczu u psa i kota nie jest wysoka – koszt zamyka się zazwyczaj w 150 zł. Dodatkowe badania mogą natomiast sięgać kilkaset złotych. Trzeba jednak pamiętać, że późne wykrycie nowotworu czy niewydolności nerek znacząco zmniejszy szanse zwierzaka na powrót do zdrowia, a koszty leczenia choroby w zaawansowanym stadium będą znacznie wyższe, niż badania profilaktyczne.
Więcej informacji znajdziesz, czytając nasz blog o psach i kotach. Polecamy artykuły dotyczące takich zagadnień jak choroby przenoszone przez pchły czy też kalendarz szczepień psa i kota.
Podsumowanie
Bez względu na to, czy Twój pupil to młody kociak czy pies senior, regularne przeprowadzanie badań profilaktycznych jest kluczowym obowiązkiem każdego opiekuna. Choć niektóre choroby u zwierząt domowych objawiają się wyraźnie, wiele z nich może przebiegać bezobjawowo lub powodować jedynie niewielki dyskomfort, który zwierzę może nie okazywać. Dlatego regularne kontrole zdrowia są niezwykle ważne, aby w porę wykryć takie dolegliwości jak przewlekła niewydolność nerek, kamica moczowa, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, cukrzyca, choroby wątroby, kardiomiopatie i nowotwory.