Odrobaczanie szczeniaka to niezwykle ważny element profilaktyki zdrowotnej! Ile razy powinien być odrobaczany szczeniak i ile tabletek należy mu podać?
Po czym poznać, że szczeniak ma robaki?
Rozwijający się organizm szczeniaka jest wyjątkowo podatny na wszelkie patogeny. Niewykształcony jeszcze układ odpornościowy psiego malucha nie jest w stanie poradzić sobie nawet z niewielką ilością pasożytów, która dla dorosłego psa nie stanowi większego zagrożenia. Niestety pierwsze objawy zarobaczenia szczeniaka nie są widoczne gołym okiem! Pasożyty jelitowe mogą przez pewien czas namnażać się w przewodzie pokarmowym psiaka bezobjawowo, czyniąc drobne uszkodzenia nabłonka jelit i wydzielając toksyny. Dopiero przy dużej inwazji u malucha mogą pojawić się takie objawy, jak:
- wzdęty brzuch,
- obecność jaj i pasożytów w kale,
- wymioty i biegunki,
- postępujące wychudzenie,
- pogorszenie jakości sierści,
- krwawe stolce,
- bladość błon śluzowych,
- osłabienie i niechęć do zabawy.
Robaki zamieszkujące jelita szczeniaka „podkradają” mu składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju, dlatego w dużych ilościach mogą prowadzić także do zahamowania wzrostu. Wydzielane przez nie toksyny podrażniają narządy i wywołują reakcję alergiczną. Sprawia to, że silne zarobaczenie szczeniaka jest szczególnie niebezpieczne i może zaważyć na całym przyszłym życiu malucha, a nawet doprowadzić do jego śmierci. Dlatego obowiązkiem każdego opiekuna jest profilaktyczne odrobaczanie pupila – nawet, jeśli nie wykazuje on żadnych objawów zarobaczenia.
Jak często odrobaczać szczeniaka?
Szczeniaki powinny być odrobaczane według kalendarza uwzględniającego profilaktyczne szczepienia. Tabletki na odrobaczanie należy podawać maluchowi na kilka dni przed szczepionkami, gdyż zarobaczenie może zmniejszyć ich skuteczność, co zwiększy ryzyko takich chorób, jak potencjalnie śmiertelna parwowiroza.
Pierwsze odrobaczanie przeprowadza się już u dwutygodniowych szczeniaków. Następne dawki należy podawać psiakowi co dwa tygodnie, czyli w wieku 4, 6 i 8 tygodni. U starszych szczeniąt tabletki na odrobaczanie podaje się raz w miesiącu aż do ukończenia 6 miesiąca życia – później maluch powinien być odrobaczany podobnie jak psy dorosłe, czyli raz na 3 miesiące. W przypadku silnie zarobaczonych szczeniąt lekarz weterynarii może zdecydować o innym schemacie leczenia.
Ile tabletek na odrobaczanie podawać szczeniakowi?
Dawkowanie tabletek na odrobaczanie dla szczeniąt zależne będzie od rodzaju wybranego preparatu, jego składu i masy ciała malucha. Warto wybierać tabletki o złożonym składzie, które zwalczają kilka gatunków pasożytów. Nie należy natomiast ryzykować i odrobaczać psiaka domowymi sposobami – skuteczne są tylko przebadane substancje o naukowo udowodnionym działaniu (np. prazykwantel, embonian pyrantelu, fenbendazol).
Dawkowanie tabletek InPar:
Masa ciała szczeniaka (kg) | Ilość tabletek (szt.) |
2-5 | ½ |
>5-10 | 1 |
Tabletkę InPar można podawać bezpośrednio do pyska lub rozkruszoną i wymieszaną z jedzeniem.
Odrobaczanie szczeniaka – skutki uboczne
Tabletki na odrobaczanie dla szczeniąt nie są szkodliwe dla psów. Zawarte w nich substancje działają wyłącznie na organizm pasożytów jelitowych i nie wywołują skutków ubocznych. Powikłania mogą być natomiast związane z silnym zarobaczeniem – martwe pasożyty wydalane z organizmu psa mogą wywołać biegunkę lub wymioty. Dlatego przy podejrzeniu silnej inwazji robaków jelitowych u szczeniaka należy najpierw skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Ile kosztuje odrobaczanie szczeniaka?
Koszt odrobaczania szczeniaka nie jest wysoki. W zależności od wybranego sklepu i rodzaju tabletek na odrobaczanie, pojedyncza dawka może kosztować od 4 zł do 10 zł.