Relacje kotów z ludźmi potrafią być naprawdę różne, a czasem trochę tajemnicze. Domowe mruczki często wybierają sobie jednego, ulubionego człowieka. Dlaczego tak jest? I jak zostać kocim ulubieńcem?
Koty to dobrzy obserwatorzy
Jednym z typowych zajęć domowych kotów jest obserwacja otoczenia i zachowań mieszkających z nim ludzi. To właśnie przyglądając się temu, co się dzieje, podejmują decyzje o obdarzeniu kogoś swoją sympatią, lub wręcz przeciwnie. Z pewnością mruczkowi nie umknie nagła zmiana atmosfery między domownikami, głośne zachowanie jednej z osób czy też zmiana codziennej rutyny. Kot z pewnością wyczuje także niechęć swoich „człowieków” do kogoś obcego, kto przyszedł w odwiedziny.
Na jakiej podstawie koty wybierają swoją ulubioną osobę?
Większość domowych mruczków poszukuje bezpieczeństwa i stabilizacji. To właśnie dlatego koty na swoich ulubieńców zazwyczaj wybierają osoby opanowane, spokojne i przewidywalne. Nie lubią nagłych wybuchów emocji, podnoszenia głosu i agresywnych zachowań. Czy to wszystko? Zdecydowanie nie!
Co zrobić, aby zostać ulubioną osobą kota?
Istnieje kilka warunków, których spełnienie sprawi, że z większym prawdopodobieństwem zostaniesz kocim ulubieńcem. Warto jednak na wstępie zaznaczyć, że koty to bardzo indywidualne stworzenia, które mają swoje humorki i lubią podążać własnymi ścieżkami. Dlatego też nie możemy obiecać kociej miłości, ale możemy pomóc jak najbardziej się do niej zbliżyć.
Kot nie lubi nachalności
Jednym z elementów, które sprawiają, że koty są mniej chętne do kontaktu z danym człowiekiem, jest jego nachalność. Ciągłe głaskanie, drapanie i zaczepianie może przeszkadzać, mimo że powinno sprawiać zwierzakowi przyjemność. Koty lubią spokój, szczególnie jeśli w danym momencie chcą odpoczywać. Podobnie sprawa wygląda jeśli chodzi o noszenie mruczka na rękach. Zmuszanie kota do kontaktu może skutecznie zniechęcić go do danej osoby. Koty bywają ciekawskie, więc mogą towarzyszyć ludziom podczas codziennych czynności, takich jak sprzątanie, oglądanie telewizji, czy gotowanie. Nie znaczy to jednak, że będą chciały być w tym czasie bez przerwy dotykane. Szanowanie przestrzeni i potrzeb kociaka to podstawa w zdobyciu jego uwielbienia.
Kot lubi, gdy się nim interesujesz
Pamiętaj, aby nie popadać ze skrajności w skrajność. Z jednej strony nie narzucaj się, ale z drugiej – nie ignoruj go. W zależności od nastroju i charakteru zwierzaka, kot może potrzebować więcej lub mniej codziennej uwagi i interakcji. Odpowiednie rozpoznanie momentu, w którym pupil ma ochotę na pieszczoty czy zabawę jest niezbędne do zdobycia zaufania. Wymaga to dużej wprawy, ale z czasem rozpoznawanie kocich zachcianek będzie przychodzić znacznie łatwiej. Ważna jest dokładna obserwacja zachowania, nastroju i samopoczucia mruczka. Dzięki temu nie tylko dowiesz się, czy kot ma ochotę na interakcję, czy lepiej go zostawić w spokoju, ale także zaobserwujesz pierwsze niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o problemach zdrowotnych zwierzaka. Szybka reakcja na zmianę zachowania to w przypadku wielu chorób klucz do wczesnej diagnozy i skutecznego leczenia.
Kot nie lubi krzyku i kar
Zostanie kocim ulubieńcem na pewno będzie znacznie trudniejsze, jeśli będziesz karcić mruczka i stosować wobec niego kary. To zdecydowanie nie jest to, co powinieneś robić, aby kot cię polubił! Wychowanie to trudna sztuka, która wymaga przede wszystkim zrozumienia i wrażliwości. Warto pamiętać, że większość problemów z zachowaniem kota to nie przejaw jego złośliwości, a raczej oznaka braku odpowiednich bodźców, strachu lub choroby. Krzyk i kary to dla zwierzaka stresujące sytuacje, które nie pomogą w osiągnięciu celu, a mogą sprawić, że kot zacznie cię unikać. Jeśli problemy wychowawcze są trudne do rozwiązania, warto skorzystać z porady kociego behawiorysty i zabrać pupila na kontrolną wizytę do lekarza weterynarii. Pomoże to wykluczyć ból i chorobę i ustalić przyczynę nieodpowiedniego zachowania, a następnie wdrożyć odpowiednie rozwiązanie.
Kot mnie nie lubi… co teraz?
Koty to indywidualiści i może zdarzyć się tak, że nie jesteś ulubionym człowiekiem swojego pupila. Co zrobić? Przede wszystkim przeanalizuj swoje zachowanie. Może zbyt nachalnie starasz się mu dogodzić, lub wręcz przeciwnie – nie poświęcasz kociakowi wystarczająco dużo swojej uwagi? Zwierzak może unikać cię także z powodu hałasu, na przykład zbyt głośnej muzyki, która zakłóca jego odpoczynek. Kolejną przyczyną mogą być intensywne zapachy perfum, drażniące wrażliwy koci nos. Możliwości jest wiele, a część z nieodpowiadających kotu zachowań możesz zmienić lub chociaż zmniejszyć ich ilość. Są jednak takie przyczyny niechęci zwierzaka, na które nie masz wpływu. Może to być na przykład płeć. Niektóre koty wolą towarzystwo mężczyzn, a inne wręcz przeciwnie – będą dobrze czuć się tylko przy kobietach. Niestety… z kotem nie wygrasz!
Interesuje Cię temat opieki nad kotem? Chcesz wiedzieć dlaczego kot gryzie podczas głaskania lub czy kot może się obrazić? Zapraszamy do przeczytania innych naszych artykułów o tematyce kociego behawioryzmu!