Współczesne choroby cywilizacyjne, takie jak otyłość i nadwaga, dotykają nie tylko ludzi, ale także zwierzęta. Niezdrowe nawyki i wszechobecna wysoko przetworzona żywność wpływają na funkcjonowanie naszych organizmów. Nieodpowiednia dieta powoduje problemy zdrowotne i otyłość również w przypadku psów. Jak rozpoznać, że zwierzak potrzebuje zmiany i kiedy warto wprowadzić dietę odchudzającą dla zwierzaka? Jak wygląda taki sposób żywienia? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące odchudzania psa znajdziecie w poniższym artykule!
Otyłość u psów
Widok psa, którego brzuch sięga niemal do ziemi może być zabawny, szczególnie w przypadku niektórych ras, na przykład jamników. Nie jest to jednak powód do żartów, a sytuacja, w której odpowiedzialny opiekun powinien zwrócić uwagę na problem otyłości u zwierzaka. Warto pamiętać, że pies nie karmi się sam, a dostaje pożywienie od ludzi – swoich właścicieli. Co sprawia, że opiekunowie dają czworonogowi za dużo jedzenia? Zazwyczaj jest to spowodowane dobrymi zamiarami, a więc nadopiekuńczością i chęcią zaspokojenie psich potrzeb, nawet ponad to, czego faktycznie potrzebuje zwierzę. Inny powód to brak odpowiedniej wiedzy o tym, jak powinna wyglądać prawidłowa dieta zwierzaka.
Choroby związane z otyłością u psów
Zaniedbanie prawidłowego odżywiania zwierzaka może powodować nie tylko efekt wizualny w postaci nadmiaru tkanki tłuszczowej, ale także wiele problemów zdrowotnych. Otyłość u psa to duże obciążenie dla jego organizmu, które może prowadzić do wielu schorzeń, między innymi:
- przeciążenia stawów,
- problemów z układem krążenia,
- niewydolności nerek i wątroby,
- zwężenia dróg oddechowych.
Jest to też podwyższone ryzyko zachorowania na cukrzycę lub nowotwory.
Jak rozpoznać otyłość u psa?
Objawy otyłości u psów są takie same, jak u innych zwierząt. Charakteryzuje ją przede wszystkim nadmiar tkanki tłuszczowej, która powoduje zwiększoną masę ciała pupila, szczególnie w okolicy brzucha. Obecnie jest to jeden z najczęstszych problemów żywieniowych wśród psów. Dane wskazują, że otyłość dotyka nawet 1 na 10 psów w krajach wysoko rozwiniętych, a blisko 40% ma nadwagę. Oznacza to, że bardzo ważna jest szczególna dbałość psich opiekunów o odpowiednią dietę.
Czy mój pies ma nadwagę?
O nadwadze prostej u psa mówimy, gdy jego masa ciała przekracza prawidłową wartość o 9%. Taka wartość nie stanowi dużego zagrożenia dla zdrowia zwierzaka, ale warto zwrócić na to uwagę, aby nie doprowadzić do dalszego tycia. Nadwaga to pierwszy symptom, świadczący o nieprawidłowym odżywianiu psa, ale stosunkowo łatwo możemy skorygować wagę odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną. Postaraj się spędzać z pupilem więcej czasu na świeżym powietrzu, aby zapewnić mu dużą dawkę ruchu każdego dnia. Pamiętaj też o odpowiednim dawkowaniu pokarmu, aby nie przekarmiać psa.
Gdy masa ciała zwierzaka przekracza prawidłową o około 10-19%, możemy mówić o problemach z nadwagą. Jest to moment, w którym poważniej trzeba podejść do kwestii odpowiedniej diety psa. Dobrze zbilansowane pożywienie, w odpowiedniej wielkości porcjach, niedokarmianie zwierzaka “ludzkim” jedzeniem oraz zwiększenie ilości ruchu to podstawa w leczeniu nadwagi. Jeśli nie wiesz, jak zabrać się za lepsze odżywianie psa, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
Czy mój pies ma otyłość?
Otyłość to kolejne stadium, po nadwadze. Mówimy o niej, gdy masa ciała pupila przekroczy prawidłową wartość o 20% i więcej. Tak duża waga zwierzaka to znak, że zaniedbania dietetyczne wymknęły się spod naszej kontroli. Najlepiej w takiej sytuacji skontaktować się ze specjalistą, który doradzi odpowiedni sposób odżywiania i dietę odchudzającą dla psa. Otyłość u pupila to nie przelewki, dlatego podejdź do kwestii odżywiania “na poważnie”. Pamiętaj też, aby wprowadzić do codzienności zwierzaka większą ilość ruchu, ale nie przemęczaj go! Obciążone stawy i mniejsza wydolność organizmu sprawiają, że aktywność fizyczną należy wprowadzać stopniowo i z tygodnia na tydzień zwiększać ilość i intensywność ćwiczeń.
Jakie psy są narażone na otyłość?
Na problemy z otyłością narażone są wszystkie zwierzaki, których odżywianie nie jest odpowiednio zbilansowane. Regularne dokarmianie pupila, poza wyznaczonymi godzinami żywienia i niewielka ilość ruchu w ciągu dnia to klucz do… porażki. Istnieją jednak grupy psów, które mają szczególną tendencję do tycia – genetyczną, związaną z przebytymi zabiegami lub z płcią.
Rasy psów z tendencją do otyłości
Istnieją rasy psów, które są szczególnie narażone na problemy z otyłością. Odpowiedzialny opiekun takiego zwierzaka powinien po pierwsze, wiedzieć, że jego pupil jest w grupie „ryzyka”, a po drugie, wprowadzić odpowiednią dietę już od pierwszych miesięcy życia. Przyzwyczajanie psa do odpowiednich godzin karmienia, a także do odpowiedniej wielkości porcji pożywienia oraz do niepodawania mu dodatkowych przysmaków pomiędzy posiłkami jest znacznie łatwiejsze w młodym wieku. Co więcej, nadwaga u szczeniaka znacznie zwiększa ryzyko pojawienia się otyłości u dorosłych psów, szczególnie jeśli genetycznie ma on wolniejszą przemianę materii.
Jakie rasy psów narażone są na problem otyłości? Są to przede wszystkim:
- Labrador Retriever,
- Basset Hound,
- Szkocki Terier,
- Cairn Terrier,
- Beagle,
- Cavalier King Charles Spaniel,
- Cocker Spaniel,
- Jamnik Długowłosy,
A także psy długowłose ras olbrzymich.
Psy po kastracji
Kolejną grupą psów mocno narażoną na otyłość, są zwierzaki po zabiegu kastracji. Przyczyną zwiększonej wagi są zaburzenia hormonalne, będące naturalnym następstwem tego typu operacji. Powodują one znaczne spowolnienie przemiany materii psa. Hormony płciowe wpływają także na ośrodek sytości pupila, a ich brak może wpływać na ciągły “głód” psa. Dlatego po kastracji bardzo ważne jest ustalenie odpowiednich porcji pożywienia i trzymanie się ich. Zaleca się, aby były to 3 posiłki dziennie, aby jak najbardziej zmniejszyć uczucie głodu u psa.
Warto także pamiętać, że sterylizacja, w przeciwieństwie do kastracji, nie wiąże się ze zmianami hormonalnymi u zwierzaka.
Płeć psa a otyłość
Co ciekawe, na tendencję do otyłości wpływa także płeć zwierzaka. Według badań, 60% otyłych psów to suczki. Mniejsza masa ciała u samców to także mniejsze zapotrzebowanie energetyczne, a co za tym idzie – mniejsza ilość pokarmu potrzebna do najedzenia się. Warto o tym pamiętać już w pierwszych wspólnych miesiącach, aby odpowiednio zaplanować odżywianie zwierzaka.
Profilaktyka otyłości
Jako psi opiekun, jesteś odpowiedzialny/-a za stan zdrowia swojego pupila. Podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu zwierzaka jest odpowiednie odżywianie i właściwa ilość ruchu w ciągu dnia. Wszystko po to, aby nie doprowadzić do zwiększonej wagi u psa. Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta? Ile aktywności fizycznej potrzebuje zwierzak? Jak nie dopuścić do rozwoju otyłości u psa? Odpowiadamy!
Odpowiednia dieta dla psa
Zapewne znasz ten poruszający serce, proszący wzrok, gdy spożywasz swój posiłek. Twój pupil niemal błaga o coś pysznego – bez względu na to, czy jest tuż po jedzeniu, czy jeszcze przed. Pamiętaj, aby nie ulegać temu spojrzeniu! Oczywiście, raz czy dwa to jeszcze nie problem, ale jeśli przyzwyczaisz psa do stałej dostawy pysznych kąsków przy każdym posiłku, może się to dla niego źle skończyć. Takie dodatkowe smakołyki to często bardzo duża ilość dodatkowych kalorii, które spożywa zwierzak. Nie jest więc trudno przekroczyć dobowe zapotrzebowanie energetyczne psa. Niestety – nadopiekuńczość może wyrządzić pupilowi więcej krzywdy niż pożytku. Co więcej, niektóre „ludzkie” pokarmy są wręcz zakazane! Warto zapoznać się z tym, jakich produktów nie wolno podawać psu.
Psu wystarcza zazwyczaj jeden lub dwa posiłki dziennie, aby w pełni zaspokoić potrzeby żywieniowe. Prawidłowa dieta powinna być zbilansowana w taki sposób, aby dostarczać zwierzakowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze: białka, tłuszcze, węglowodany, minerały, witaminy i błonnik. Wybierając karmę dla psa warto zwrócić uwagę na to, aby była ona odpowiednio zbilansowana.
Aktywność fizyczna
Kolejną istotną kwestią, o której nie możemy zapomnieć, jest aktywność fizyczna u psa. Podobnie jak u ludzi, nadmiar spożytych kalorii odkłada się u zwierząt w postaci tkanki tłuszczowej, ale można je spalić odpowiednią ilością ruchu. Każdy pies, bez względu na to, czy ma nadwagę lub otyłość, czy nie, powinien zażywać aktywności na świeżym powietrzu. Codzienne spacery i zabawa pozwolą mu utrzymać dobrą kondycję i stan zdrowia. Pamiętaj jednak, aby ilość ruchu dostosowywać do swojego zwierzaka – nie przemęczaj go, ale nie zostawiaj także niedosytu w postaci zbyt małej ilości aktywności.
Zapotrzebowanie na ruch może być różne w zależności od rasy psa, jego wieku, stanu zdrowia oraz indywidualnych potrzeb. Młode i energiczne psy, takie jak Border Collie czy Labrador Retriever, potrzebują dużo więcej aktywności niż starsze czy mniej aktywne rasy, na przykład Basset Hound czy Bulldog. Dlatego opiekunowie tych bardziej aktywnych zwierzaków powinni zadbać o możliwość “wybiegania się” nie tylko podczas wspólnych spacerów i zabaw, ale także w przydomowych ogródkach.
Oprócz codziennych spacerów warto wprowadzić różnorodne formy aktywności, które urozmaicą psu czas i pozwolą na rozwijanie jego zdolności. Bieganie, aportowanie, zabawy w chowanego, a także agility, czyli tor przeszkód dla psa, mogą dostarczyć mu odpowiedniej dawki ruchu i przyczynić się do jego wszechstronnego rozwoju fizycznego. Warto również korzystać z psich parków, gdzie zwierzak może bawić się z innymi psami, co dodatkowo wpływa na jego socjalizację.
Pamiętaj jednak, że aktywność fizyczna powinna być dostosowana do możliwości Twojego psa. Zbyt intensywne ćwiczenia mogą prowadzić do kontuzji, szczególnie u psów starszych lub tych z problemami zdrowotnymi. Jeśli Twój pies ma nadwagę lub otyłość, zacznij od krótszych, mniej intensywnych spacerów, stopniowo zwiększając ich długość i intensywność. Konsultacja z lekarzem weterynarii pomoże określić, jaki rodzaj i ilość ruchu będą najlepsze dla Twojego pupila.
Aktywność fizyczna jest kluczowym elementem zdrowego stylu życia dla psa. Regularne ćwiczenia pomagają nie tylko w utrzymaniu prawidłowej wagi, ale także poprawiają ogólną kondycję, wzmacniają mięśnie, zwiększają elastyczność stawów i wspierają układ krążenia. Aktywny pies jest również bardziej zadowolony, mniej podatny na stres i problemy behawioralne. Dlatego dbaj o to, aby Twój pies miał odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia – będzie to korzystne zarówno dla jego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.
Pies z otyłością – jak sobie poradzić?
Przede wszystkim – odpowiednia dieta. Jest to klucz do sukcesu zarówno podczas leczenia otyłości u psów, jak i u zdrowych zwierzaków, aby nie dopuścić do rozwoju problemu. Po drugie – aktywność fizyczna dostosowana do potrzeb, która pozwoli spalić zbędne kalorie i zadbać o prawidłową kondycję.
Troszcząc się o odpowiednie odżywianie psa warto także wziąć pod uwagę swoje nawyki żywieniowe. Obopólne dbanie o zdrowie umocni więź ze zwierzakiem i poprawią kondycję, dzięki wspólnym spacerom czy też bieganiu. Będzie to także doskonała okazja do spędzenia czasu razem, na zabawie.
Pamiętaj!
Zdrowie i kondycja Twojego psa świadczy również o tym, jakim jesteś opiekunem dla swojego pupila. Dbaj o niego, tak, jak o siebie i innych członków rodziny.
Podsumowanie
Dbając o zdrowie swojego psa, opiekun przyczynia się do jego długowieczności i lepszego samopoczucia. Odpowiednia dieta i aktywność fizyczna są fundamentem profilaktyki i leczenia otyłości u psów, co zacieśnia więź między zwierzakiem a jego właścicielem.
Interesujesz się tematyką opieki nad pupilem? Nasz blog o psach i kotach dostarczy Ci wielu ciekawych informacji! Dowiesz się nie tylko tego, jak powinna wyglądać zbilansowana psia dieta, ale również czego nie powinien jeść pies i wiele więcej! Poznaj ciekawostki o psach i kotach, odwiedzając nasz portal.