Odkleszczowe zapalenie mózgu u psa to ciężka choroba, która prawie zawsze kończy się śmiercią czworonoga… Jak chronić pupila przed zakażeniem?
Czym jest odkleszczowe zapalenie mózgu?
Odkleszczowe zapalenie mózgu (ang. tick-borne encephalitis – TBE) to wirusowa choroba przenoszona przez kleszcze. U ludzi zakażenie przebiega dwufazowo. Początkowo obserwuje się gorączkę, bóle głowy i zaburzenia trawienia, które trwają zazwyczaj 2-4 dni. Następnie objawy ustępują, a po tygodniu rozwija się zapalenie opon mózgowych i rdzenia kręgowego. Śmiertelność kleszczowego zapalenia mózgu u ludzi jest wprawdzie niska, jednak objawy neurologiczne mogą utrzymywać się nawet przez kilka lat.
Odkleszczowe zapalenie mózgu występuje także u psów i prawie zawsze prowadzi do śmierci zwierzęcia. Jak rozpoznać zapalenie opon mózgowych u psa? I czy tę chorobę można wyleczyć?
Objawy odkleszczowego zapalenia mózgu u psa
Pierwsze objawy zapalenia opon mózgowych pojawiają się około 1-2 tygodnie od ugryzienia kleszcza. Zależnie od obszaru mózgu objętego chorobą, symptomy mogą obejmować:
- gorączkę,
- apatię,
- brak apetytu,
- zaburzenia koordynacji ruchowej,
- zaburzenia czucia w kończynach,
- porażenie kończyn,
- zez,
- rozszerzenie jednej źrenicy,
- napady drgawek,
- przechylenie głowy.
Pies z odkleszczowym zapaleniem mózgu może także zachowywać się agresywnie. Objawy występujące u zwierzaka mogą przypominać inne choroby atakujące układ nerwowy – na przykład wściekliznę czy nerwową postać anaplazmozy.
Jak zdiagnozować zapalenie opon mózgowych u psa?
Rozpoznanie kleszczowego zapalenia mózgu u psa nie jest łatwe i wymaga przeprowadzenia skomplikowanych badań laboratoryjnych. Obecność wirusa w organizmie zwierzaka można potwierdzić, wykonując testy ELISA na obecność przeciwciał.
Czy odkleszczowe zapalenie mózgu u psa jest wyleczalne?
Nie opracowano dotychczas leczenia mającego na celu zwalczenie wirusa wywołującego odkleszczowe zapalenie mózgu u psa. Podawane czworonogowi leki (przeciwdrgawkowe, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i uspokajające) mają za zadanie złagodzić objawy choroby i utrzymać go przy życiu lub ulżyć jego cierpieniu. Niestety znaczna większość psów z kleszczowym zapaleniem mózgu umiera mimo intensywnej terapii. Po ustąpieniu objawów niezbędna będzie rehabilitacja, która pozwoli na ustąpienie zaburzeń neurologicznych będących częstym powikłaniem po chorobie.
Jak chronić psa przed odkleszczowym zapaleniem mózgu?
Odkleszczowe zapalenie mózgu u psa roznoszone jest przez kleszcze – już jedno ugryzienie tego pasożyta może prowadzić do zakażenia, a w konsekwencji nawet do śmierci czworonoga. Nie stworzono jeszcze szczepionki, która mogłaby chronić zwierzęta przed zachorowaniem, dlatego jedynym sposobem na zminimalizowanie ryzyka jest regularne zabezpieczanie psów przeciwko kleszczom za pomocą preparatów weterynaryjnych zawierających skuteczne substancje, takie jak fipronil. Przeciwkleszczowe krople na kark należy stosować co 4 tygodnie przez cały rok – cieplejsze zimy sprawiają, że kleszcze mogą być aktywne nawet w grudniu i styczniu!