Labrador to dość duży, krótkowłosy pies o łagodnym charakterze i przyjacielskim nastawieniu do świata. Czy warto kupić labradora? Sprawdź!
Labrador – opis rasy
Labrador to pies o mocnej budowie, szerokiej głowie i zwisających uszach. Psy tej rasy mają długi, gruby ogon i proste łapy, głęboką klatkę piersiową i proporcjonalny tułów. Sierść labradora jest krótka i nieprzemakalna za sprawą gęstego podszerstka i twardego, krótkiego włosa okrywowego. Psy te mogą mieć umaszczenie:
- jednolicie czarne,
- żółte – od kremowego do rudego,
- wątrobiane.
Dorosłe labradory powinny ważyć od 25 kg do 35 kg. W rasie tej można wyróżnić linię użytkową, która charakteryzuje się lżejszą budową i bardziej smukłą sylwetką oraz linię wystawową – cięższą i krępą.
Charakter labradora
Labradory to z natury łagodne psy, które uwielbiają wszelką aktywność fizyczną i kontakt z człowiekiem. Są inteligentne, co pozwala im na szybkie przyswajanie nawet bardzo trudnych komend i uprawianie psich sportów. Psy tej rasy słyną ze swojej cierpliwości i przyjaznego podejścia do dzieci. Trzeba jednak pamiętać, że tak jak każde inne zwierzę, labrador czuje ból, a w skrajnej sytuacji może zachować się agresywnie w obronie własnej. Dlatego pies tej rasy nie powinien być zmuszany do kontaktu ze zbyt natrętnymi dziećmi i musi mieć zapewnione ustronne miejsce odpoczynku. Opiekun labradora musi też zapewnić podopiecznemu odpowiednią socjalizację – jest ona niezbędnym elementem wychowania psa na łagodnego towarzysza rodziny. Labradory z reguły dobrze dogadują się z innymi psami, choć bywają dość niedelikatne i natarczywe w zabawie. Z tego względu nie zawsze są lubiane przez inne czworonogi.
Jak opiekować się labradorem?
Labrador to pies myśliwski – psy te służyły do aportowania ptaków ustrzelonych przez myśliwych, co wymagało od nich wytrzymałości i inteligencji. Ogromnym błędem popełnianym przez opiekunów jest traktowanie labradora jak leniwego kanapowca i maskotki dla dzieci. Czworonogi te do szczęścia potrzebują dużej dawki aktywności fizycznej, ciekawych spacerów i zabawy, a także zajęcia, które wykorzysta ich naturalne instynkty. Dlatego psy tej rasy nie będą czuły się dobrze przy boku zapracowanej osoby lub rodzica, który ze względu na wymagające dziecko nie jest w stanie poświęcić pupilowi wystarczającej ilości czasu. Zaniedbanie potrzeb labradora może poskutkować frustracją, problemami behawioralnymi i groźną dla tej rasy otyłością.
Zdrowie, żywienie i pielęgnacja labradora
Labradory to stosunkowo zdrowe psy, które dobrze znoszą intensywny wysiłek fizyczny i nie mają skłonności do częstych chorób. Są jednak narażone na kilka problemów zdrowotnych typowych dla rasy. Są to przede wszystkim:
- problemy ortopedyczne – dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, wypadanie rzepki,
- choroby oczu – postępujący zanik siatkówki, zaćma,
- zaburzenia endokrynologiczne – niedoczynność tarczycy i cukrzyca,
- problemy skórne – atopowe zapalenie skóry, dermatologiczne objawy alergii pokarmowej.
Część z tych chorób wynika z wadliwych genów, dlatego przyszli opiekunowie labradora powinni wybierać wyłącznie legalne hodowle, w których rozmnażane są tylko w pełni zdrowe psy. Niezbędne jest również regularne zabieranie psa na profilaktyczne wizyty u lekarza weterynarii, które powinny obejmować nie tylko niezbędne szczepienia, ale także badania krwi i ogólnej kondycji zwierzaka.
Labradory są rasą szczególnie narażoną na nadwagę i otyłość. Niepotrzebne kilogramy znacząco zwiększają ryzyko wystąpienia u psa problemów ortopedycznych i chorób serca. Z tego względu opiekunowie muszą zwracać wyjątkową uwagę na dawkowanie psu karmy i utrzymanie szczupłej sylwetki. Psy rasy labrador wymagają wysokiej jakości karmy, która jest dostosowana do wieku, stanu zdrowia i poziomu aktywności zwierzaka. Stosować można gotowe karmy suche i mokre, a także diety domowe, o ile zostaną ułożone przez dietetyka.
Pielęgnacja labradora obejmuje przede wszystkim regularne szczotkowanie, dzięki któremu można usunąć nadmiar martwego podszerstka. Czesanie psa nie tylko pozytywnie wpłynie na stan skóry i sierści, ale także pozwoli na ograniczenie ilości futra pozostawianego przez zwierzaka na meblach i ubraniach. Opiekun labradora musi też sprawdzać stan uszu pupila, gdyż rasa ta ma skłonność do nawracających zapaleń kanałów słuchowych. Niezbędne może być również przycinanie psu pazurów, jeśli czworonóg nie ściera ich samodzielnie na spacerach. W pielęgnacji pupila mogą pomóc preparaty pielęgnacyjne DERMATISAN.
Podstawowe informacje o rasie labrador
- Długość życia labradora – około 14 lat.
- Waga labradora – 25-35 kg.
- Rodzaj sierści – krótka z gęstym podszerstkiem.
- Charakter labradora – łagodny, energiczny, chętny do nauki.
- Najczęstsze choroby u labradorów – dysplazja stawów biodrowych, otyłość, niedoczynność tarczycy.
Poznaj także inne rasy psów – wejdź do pupilovego świata!